LG’nin özel çipi yapay zekalı ev aletleri ve robotlara güç sunacak

Son birkaç yıldır yapay zekanın günlük nesnelere entegrasyonu üzerinde çalışan LG, bu eserleri ThinQ markası altında birleştiriyor. Yeni tanıtılan yapay zeka dayanaklı süreç ünitesi de geleceğin “robot süpürgelerini, çamaşır makinelerini, buzdolaplarını hatta klimalarını” bu teknolojiyle buluşturacak.
Google da Apple da kendi akıllı telefonlarında özel yapay zeka donanımı kullanıyorlar. Google için bu çip Pixel Visual Core, Apple için ise Neural Engine ismiyle geliyor. Tesla da benzeri vazifelerle çalıştığından kendi yapay zeka çipini geçtiğimiz günlerde sundu ve yeni araçlara yerleştirmeye başladı. Amazon ise Alexa’yı çevrimdışı çalışabilir hâle getirmek için kendi yapay zeka çipi üzerinde çalışıyor.

Benzer formda LG Neural Engine de fotoğraf ve ses datalarını buluta bağlanmadan işleyebilme yeteneğine sahip olacak. Bunun manası, bu çipe sahip bir aygıt etrafını anlayarak ayarlarını değiştirecek ve örneğin bir robot süpürge, kendi kendine konut içerisinde gezinebilecek ve yolunu bulabilecek. LG konutunuzun içine yerleştirilecek bu kadar kapsamlı bir donanımın zımnilik ihlâli yapmaması için güvenliğini de önemseyecek. Bu çip, argümana nazaran hackerlar tarafından denetim altına alınıp istenmeyen sonuçlar doğuramayacak.

Başa dön tuşu