ABD’nin Çin ile girdiği teknoloji savaşına Hollanda ve Japonya da katılıyor

ABD’nin Çin’e yönelik yaptırımlarına farklı ülkeler de takviye vermeye hazırlanıyor. Yarı iletken ekipmanlarının kıymetli tedarikçilerine konut sahipliği yapan Hollanda ve Japonya, teknolojinin Çin’e ihracatını kısıtlamak ve çip sanayisine girişini engellemek için ABD’nin saflarına katılmaya çok yakın.

Japonya ve Hollanda, Çin yaptırımlarına katılmak üzere

Aylarca süren spekülasyon ve diyalogdan sonra, Japonya ve Hollanda, yarı iletken teknolojisinin Çin’e ihracatını durdurmak için ABD ile el ele verecek üzere görünüyor. ABD, yarı iletkenler için en büyük Entegre Aygıt Üreticileri (IDM) kümesine sahip olsa da yarı iletken sanayisi için önder otomatik test ekipmanı (ATE) üreticisi Japon Advantest, Tokyo Electron, Haribo, Hitachi ve Kokusai sektörün değerli oyuncuları pozisyonunda. Öte yandan çip üreticilerine entegre devre modellerini üretmek için donanım, yazılım ve hizmetler sağlayan yarı iletken sanayisinin önder tedarikçisi Hollandalı ASML Holding firması da Avrupa’nın parlayan bedellerinden birisi.

Yarı iletken sanayisinin değerli firmalarına mesken sahipliği yapan Hollanda ve Japonya’nın da Çin’e karşı yaptırımlara katılacak olması Çin’in en kaliteli yarı iletkenleri üretmesini uygundan güzele zorlaştıracak. Bu ortada halihazırda Çin’in muhtaçlık duyduğu ABD teknolojilerine erişemediğinin altını çizelim.

Ek olarak Japon yarı iletken sanayisinin yükselişinin ardındaki isim olan Akira Amari, Bloomberg News’e ülkesinin Çin’in çip emellerini denetim altına almak için ABD’ye katılması gerektiğini belirtti. Japon ve Hollanda Hükümetleri yaptırımlarıyla ABD kadar ileri gitmeyecek olsa da, bu iki ülkeden gelecek yeni kısıtlamalarla Pekin’in kendisini güç durumda bulacağı söyleniyor. ABD, Japonya ve Hollanda birlikte hareket ederse, Çin’in gelişmiş yarı iletkenler inşa edecek teknolojiye yahut ekipmana erişimi olmayacak.

Yapay zeka ve kuantum bilişimde dünya önderi olmayı hedefleyen Çin’in bu gayeye ulaşabilmesi için kesintisiz bir yarı iletken arzına gereksinimi var. Lakin salgın kısıtlamaları ve devam eden kapsamlı ABD yaptırımları ülkeyi epey zorluyor. Yarı iletkenler ve çip teknolojileri önümüzdeki yılların en bedelli eserleri pozisyonunda olacak. Bir müddet evvel Intel CEO’su Pat Gelsinger, yarı iletkenin petrolden daha kıymetli hale geldiğini belirtmişti.

Başa dön tuşu