WhatsApp’da casus yazılım yüklenmesine izin veren güvenlik açığı bulundu

WhatsApp’ın kullanıcı güvenliği konusunda öne çıkardığı özelliklerinden biri de uçtan uca şifreleme diyebiliriz. Bu özellik gönderilen ve alınan mesajların büsbütün şifrelendiği manasına geliyor ve böylelikle bilgisayar korsanlarının ortaya girmeleri ve okumalarını önlüyor. Fakat bu özelliğin çok da güvenli olmadığı ortaya çıktı.

İsrail hükümetiyle birlikte çalışıyorlar

The Financial Times’ın yeni bir raporuna nazaran, WhatsApp geçtiğimiz günlerde, NSO Group adlı bir şirket tarafından geliştirilen makûs hedefli kodun, iOS ve Android cihazlardaki WhatsApp uygulamasına bulaşmasına müsaade veren bir güvenlik açığı olduğunu açıkladı. Bu kod temelde bilgisayar korsanlarının, kurban olarak seçtikleri kişinin aygıtlarında casusluk yapmalarını sağlıyor.
WhatsApp bu casus yazılımın, hükümetlerle çalıştığı açıklanan bir şirket olan NSO Group tarafından aygıtlara bulaştırılmak istendiğini açıkladı. Şirket bahisle ilgili olarak tüm bilgileri paylaşmak için birçok insan hakları kuruluşuna da bilgi verdiğini de duyurdu. Bu güvenlik açığının kaç aygıtı etkilediği meçhul, lakin dünya çapında 1.5 milyar kullanıcısı olan WhatsApp uygulaması için yüzde 1 oran bile hayli yüksek bir sayı. Tüm bunlara ek olarak, şirketin bu yanılgıyı düzelttiğini ve uygulamanızın yeni olduğundan emin olmanız gerektiğini de belirtelim.

Başa dön tuşu