Adobe’un yeni yapay zekası, Photoshop uygulanmış yüzleri belirleyebiliyor

Photoshop sözü, günümüzde bir grafik yazılımının isminden çok, manipüle edilerek değiştirilmiş fotoğraflar için sıklıkla kullanılmakta. Adobe‘un geliştirdiği bu yazılımla artık o denli ustalıkla düzenlemeler yapılıyor ki, fotoğrafın düzenlemeden geçtiğini anlamak neredeyse imkansız bir hale geliyor. Fakat yakında buna da bir deva bulunabilir.

Şimdilik yüzdeki değişiklikleri algılıyor

Yanlış bilgi ve görsellerin ışık süratiyle yayılabildiği internet ortamı, çağımızın en büyük problemlerinden birisi. Adobe’un geliştirdiği yeni bir yapay zeka ile, bu olayın önüne bir nebze de olsa geçilmesi sağlanabilir. Çünkü, Photoshop‘un imalcisi olan şirket, geliştirdiği yeni bir yapay zeka ile fotoğraflardaki yüzlere yapılan manipülasyonları algılayabiliyor. Derinlemesine bir öğrenme biçimi olan bu teknolojinin geliştirilmesi, internetten alınan binlerce fotoğraf ve Photoshop komut evrakları ile sağlanmış.
Adobe araştırmacısı Richard Zhang, geliştirdikleri bu yeni teknoloji ile ilgili olarak: “Görüntü düzenlemelerini geri döndürmek için sihirli bir üniversal “geri al” düğmesi fikri hala gerçeklikten çok uzak. Fakat, tükettiğimiz dijital bilgilere güvenmenin zorlaştığı bir dünyada yaşıyoruz ve bu araştırma alanını daha fazla genişletmeyi dört gözle bekliyorum.” tabirlerini kullandı. Şimdilik yalnızca yüzlerdeki düzenlemeleri algılayan bu yapay zekanın, fotoğrafın tümüne yapılan manipülasyonları tespit edecek kadar geliştirilip geliştirilmeyeceği konusunda ise şimdilik bir bilgi yok.

Başa dön tuşu