Akıllı telefon satışları son 10 yılın en düşüğünde

Son yılların en ağır ekonomik krizi devam ederken teknoloji dalları de talepte rekor düşüşler yaşıyor. Pek çok dal tahminen de tarihindeki en düşük gelir düzeyine ulaşmış durumda.

Akıllı telefon pazarı tabana vurdu

Geçen yılın dördüncü çeyrek tahlillerine nazaran akıllı telefon pazarı 270 milyon civarında satış yaptı ve yıllık yüzde 17 düşüş yaşadı. Böylelikle son 10 yılın en makus dördüncü çeyreği görülmüş oldu.

Apple yaşanan tüm aksiliklere karşın pazar hissesini yüzde 25 düzeyine çıkardı ve geçen yıl tıpkı devirde olduğu üzere liderliğini korudu. Samsung da 1 puan yükselerek yüzde 20 pazar hissesi elde etti. Çinli üreticilerin ise bu devirde geriledikleri görüldü.

2022 yılı genelinde ise yüzde 11 düşüşle 1.2 milyarın altında bir sevkiyat gerçekleştirildi. Samsung toplam pazar hissesini yüzde 22 düzeyine çıkarmayı başardı. Apple ise yüzde 19 düzeyine yükseldi. Çinli üreticiler tekrar yıl genelinde de düşüşteydi.

Bu yıl da ekonomik şartlarda büyük güzelleşmeler beklenmiyor fakat Asya tarafında bilhassa turizmin tesiriyle bir ölçü toparlanma olabilir. Bunun da yaz aylarından sonra tesirini göstermesi beklenen.

Başa dön tuşu