Snapchat çalışanı kullanıcıları gizlice takip etti

Genelde tanınan toplumsal medya platformlarında harici siber akınlarla kullanıcı bilgilerinin ele geçirilmeye çalışıldığını görüyoruz lakin bazen de hücum içeriden geliyor. Snapchat bunun son örneği oldu.

Herkes kullanmış

Snapchat’in toplumsal ağ pazarında tanınan olmasını sağlayan hatırlanacağı üzere makul bir müddet sonra silinen mesajlardı. Bununla birlikte bildirilerin silinip silinmediği ve kullanıcı saklılığının ihlali daima tartışma konusu oldu.

Snapchat her platformda olduğu üzere kanun güçlerine soruşturmalar ile ilgili yardım etmek zorunda ve bunun için SnapLion isminde bir araç geliştirdi. SnapLion şimdi silinmeyen iletilerdeki mail adresi ve telefon numarası üzere dataları elde edebiliyor. Snapchat sonrasında bu aracı spam ve siber zorbalığı engellemek için kullanmaya başladı.

SnapLion birinci etapta güvenlik takımının kullanımına sunulmuştu fakat sonrasında şifre sıfırlama üzere süreçler için de işe yaramaya başlayınca şirket içerisinde daha geniş bir çalışan kitlesine erişim sağlandı.

Ne yazık ki aracı kullanan yalnızca Snapchat değil. Birtakım ismini vermek istemeyen eski çalışanlar SnapLion aracının çalışanlar ortasında da suiistimal edildiğini argüman ediyor. Bu çalışanlar aracı kullanarak kullanıcıları gizlice izlemiş. Araç erişim kayıtlarını tutsa da tam manasıyla çalışmıyor ve çalışanlar da bunu kullanmış.

Snapchat katiyen bu türlü bir durumun kelam konusu olmadığını ve kullanıcı datalarına erişimin çok kısıtlı olduğunu belirtiyor. Bununla birlikte elde edilen şirket içi yazışmalardan firmanın mevzu ile ilgili kanıt elde etmeye çalıştığını gösteriyor.

 

Başa dön tuşu