AMD için felaket: Radeon RX 7900 XTX kartlarında kritik soğutma hatası bulundu

AMD’nin en güçlü ekran kartı Radeon RX 7900 XTX, aşırı ısınma (hot spot) sorunu ile gündemden düşmüyor. Referans dizaynlı RX 7900 XTX kartlarda ortaya çıkan ısınma ve münasebetiyle performans sorunu AMD’nin başırını ağrıtacakmış üzere görünüyor çünkü kartların soğutma tahlilinde büyük bir sorun olabilir.

Geçtiğimiz haftalarda birtakım referans tasarım Radeon RX 7900 XTX ekran kartlarının aşırı ısındığı ve performansın düştüğü kullanıcılar tarafından raporlanmıştı.Yapılan incelemelerde ekran kartının 110 derece üzere çok yüksek bir pahaya ulaştığı ortaya çıkarılmıştı. Hasebiyle kart, ısınmaya bağlı olarak kendisini frenleyerek performanstan ödün vermekte, lakin daha da önemli sorun ise bu çok yüksek sıcaklığın kartın ömrünü de azalttığı gerçeği. Şimdilik bu sorunun kimi referans AMD imali RX 7900 XTX kartlarında olduğu ve kapsamının geniş olmadığı düşünülüyordu. Lakin, Der8auer tarafından yapılan testler bu sorunun çok daha önemli olduğunu ortaya koyuyor.

Sorun düşünülenden daha büyük

Bildiğiniz üzere ekran kartlarında yer alan grafik süreç ünitesinin sıcaklığı soğutma bloğu ve ısıyı ileten “buhar odaları” olarak söz edebileceğimiz borular ile dağıtılıyor. Tıpkı vakitte fanlar ile de bloğun ve çekirdeğin ısısının sabit tutulması sağlanıyor. Der8auer tarafından yapılan testlerde ise referans RX 7900 XTX’te yer alan soğutmanın basitçe tabir etmek gerekirse “çalışmadığı” ortaya çıkarıldı. Bu, soğutma sisteminde temel bir tasarım sorunu olduğunun göstergesi olabilir.

Zira RX 7900 XTX’in ısınma sorunu baş göstermeye başladığından beri bir ekip tahlil teklifleri sunuldu. Bunlar ortasında soğutmanın tam oturmamış olması, GPU üzerindeki termal macunun yetersiz olması üzere teoriler yer alıyordu. Der8auer’un yaptığı ayrıntılı testlerde tüm bu teoriler denendi fakat RX 7900 XTX’in çok ısınma sorunu çözülemedi. Bu ortada testler birden fazla referans kartta gerçekleştirildi.

Sonrasında aşağıdaki görüntüden da izleyebileceğiniz üzere, test sisteminde ekran kartı yatay konumdan dikey konuma getirilerek test edildi ve sıcaklıkların çok derecede artmadığı gözlemlendi. Test sistemi tekrar yatay hale -yani bilgisayar kasasındaki takılı konumuna- getirildiğinde sıcaklıkların sadece birkaç dakikada 110 dereceye çıktığı gözlemlendi. Kart tekrar dikey hale getirilse dahi sıcaklıkların düşmediği de ortaya çıkarıldı.

Dolayısıyla üstte da dediğimiz üzere der8auer’e nazaran tek bir açıklama var: Referans kartın soğutma dizaynında sorun var. Soğutma borularının içerisindeki sıvı, bir biçimde sistem içerisinde sirkülasyon sorunu yaşıyor ve vazifesini yerine getiremiyor üzere görünüyor.

AMD tüm referans RX 7900 XTX kartlarını geri çağırabilir

AMD şimdilik yalnızca bu sorunu yaşayan kullanıcıların kendileriyle bağlantıya geçmesini öneriyor ve sorun için bir hareket planı üzerinde çalıştıklarını tabir ediyor. Lakin sorunun neyden kaynaklandığı konusunda bir açıklama yapılmamış durumda.

Eğer sav edildiği üzere referans RX 7900 XTX ekran kartlarındaki soğutucunun tasarımı kusurluysa işler AMD için çok önemli bir hal alabilir. Zira, kartın spesifikasyonlar dahilinde çalışmadığı görülüyor. Hatta tüm referans Radeon RX 7900 XTX ekran kartlarını AMD’nin geri çağırması bile olası görünüyor. Önümüzdeki günlerde mevzu hakkında daha ayrıntılı bilgiler ve testler elimize ulaşacaktır. Şayet bir referans RX 7900 XTX kartınız varsa ve bu sorunu yaşıyorsanız AMD ve satıcınız ile bağlantıya geçmenizi tavsiye ederiz.

Başa dön tuşu