Qualcomm’dan dönüş sinyali: Samsung hazırda bekliyor

Teknoloji dünyası yine her zaman olduğu gibi hareketli günlerden geçiyor. Mobil işlemci dünyasının en büyük isimlerinden biri hatta birçoklarına göre birincisi olan Qualcomm, merakla beklenen yeni yonga seti Snapdragon 8 Gen 2’yi dün resmen tanıttı. Yeni yonga setinin özelliklerine baktığımız zaman, bizleri yine tam bir performans canavarının beklediğini anlamak zor değil. Zaten Qualcomm tarafından yapılan açıklamaya göre de bu çipler selefine göre %40 enerji verimliliği ve %30’da performans artışı getirecek.

Bununla birlikte şirket, tıpkı Snapdragon 8+ Gen 1 yonga setinde olduğu gibi, Snapdragon 8 Gen 2’yi de TSMC’ye ürettirecek. Hatırlanacağı üzere Snapdragon 888 ve Snapdragon 8 Gen 1’de Samsung ile çalışan Amerikalı teknoloji devi, özellikle Snapdragon 8 Gen 1’de yaşanan yoğun ısınma problemleri ve enerji verimliliği sorunları yüzünden rotasını TSMC’ye çevirmişti.

Qualcomm’dan dönüş sinyali: Samsung hazırda bekliyor

Tayvanlı çip üreticisinin Snapdragon 8+ Gen 1 yonga setinde çok iyi bir iş çıkarması üzerine artık genel görüş bundan sonraki yeni işlemci kümelerinin de bu ortaklıkla hayat bulmasıydı ancak Qualcomm CEO’sunun dünkü etkinlikte sarf ettiği sözler, durumun pek de öyle olmayabileceğini gösterdi.

CEO tarafından yapılan açıklamalarda özetle, Samsung’la kurulan ortaklığın eski ve güçlü bir bağ üzerine tesis edildiği, bu kapsamda da 3nm ve 2nm üretim sürecindeki çipler için yeniden Samsung’la çalışmak istedikleri belirtildi.

Başa dön tuşu