AMD Radeon Navi RX 5700 serisi duyuruldu

AMD’nin uzun müddettir merakla beklenen yeni Navi grafik mimarisi E3 2019 fuarında ayrıntılı bir formda tanıtılacak lakin Computex 2019 fuarında firma bir ön gösterim yaptı. Birinci pahalar epey dikkat cazip.

Radeon RX 5700 özellikleri

AMD Navi mimarisi mevcut Vega mimarisinin sonrasında geliyor. Yeni mimariyi Radeon RX 5000 ailesi altında göreceğiz. Birinci örnekler ise Radeon RX 5700 serisi altında piyasaya sürülecek. AMD yeni grafik mimarisi için RDNA tahlilini geliştirmiş.

RDNA birden çok teknolojiyi bir ortada topluyor. IPC ve güç verimliliğinde güzelleşme sağlayan süreç kümesi geliştirmeleri, yüksek bant genişliği ve düşük gecikme sunan çok düzeyli ön bellek hiyerarşisi, yüksek frekanslar sunan uygunlaştırılmış grafik sınırları bunlar ortasında. Bununla birlikte çekirdek mimarisinde evvelki argümanların bilakis bir değişiklik yok ve tek bir süreç kümesi 64 çekirdek barındırıyor.

Radeon RX 5700 serisi Vega mimarisine nazaran yüzde 25 daha yeterli performans ve yüzde 50 daha âlâ güç verimliliği sunuyor. GDDR6 bellek teknolojisi ile bant genişlikleri de tatmin edici düzeylere çıkıyor.

 

Diğer taraftan Navi mimarisi PCIe 4.0 takviyesi ile de dikkat çekiyor. Daha evvel Vega tabanlı Radeon Instinct hızlandırıcısında bu dayanağı görmüştük. PCIe 4.0 dayanağı ile bant genişliğine kıymetli katkılar olacak.

AMD yeni kartlarının karşılaştırma testlerini GeForce RTX 2070 ile Strange Brigade oyunu üzerinden yaptı ve yaklaşık yüzde 10 civarında bir performans farkı olduğunu belirtiyor.

Şimdilik RX 5700 serisinin ayrıntıları ve modelleri aşikâr değil. Üstte bahsedilen bedeller en üst düzeydeki karta mı yoksa en alt düzeydeki karta mı ilişkin bu da bilinmiyor. Gelecek ay yapılacak E3 2019 fuarının akabinde yeni kartlar piyasaya sürülecek.

 

Başa dön tuşu