AMD, Ryzen Z1 Serisi İşlemcilerini Tanıttı: İşte Özellikleri

AMD, yeni nesil taşınabilir oyun konsollarında kullanılacak, Ryzen Z1 ve Ryzen Z1 Extreme ismini verdiği işlemcilerini tanıttı. Birçok dikkat çeken özellikle gelen yonga setlerini ilk kez hangi cihazda göreceğimiz de belli oldu.

Teknoloji devi AMD, uzun süredir ortalıkta dolaşan söylentilerin ardından yeni işlemcileri Ryzen Z1 serisini bugün resmen duyurdu. Ryzen Z1 ve Ryzen Z1 Extreme olarak adlandırılan iki yonga setinden oluşan seri, taşınabilir oyun konsollarında kullanılacak.

AMD’nin tanıttığı yeni işlemciler, yeni nesil taşınabilir konsollara üst düzey performans ve hız getirmenin yanı sıra yüksek pil ömrü ve nefes alıcı görseller sunmayı amaçlıyor. Serinin özellikleri, Steam Deck’e karşı dişli rakiplerin geleceğini açıkça gözler önüne seriyor.

Ryzen Z1 serisi neleri beraberinde getiriyor?

Ryzen Z1 serisi, Z1 ve Z1 Extreme olmak üzere iki adet işlemciden oluşuyor ve 4nm Zen 4 mimarisine dayanıyor. Z1’e baktığımızda 6 çekirdeğe ve 12 iş parçacığı (thread) gibi özelliklerle karşılaşıyoruz. Ayrıca, dört RDNA 3 çekirdeği ve 24MB önbellek de işlemcide yer alıyor. AMD, Ryzen Z1’in grafik performansının ise 2.8 TFLOPS’a ulaşabildiğini söylüyor.

Diğer taraftan serinin daha güçlü üyesi Ryzen Z1 Extreme’e baktığımızda ise 8 çekirdek ve 16 iş parçacığı görüyoruz. Bunlara 12 RDNA 3 GPU çekirdekleri ve toplam 24MB önbellek eşlik ediyor. Şirket, Z1 Extreme’in grafik performansının 8.6 TFLOPS’a ulaştığını da ekliyor.

Öte yandan AMD, işlemcilerin oyun performanslarına ilişkin bir grafik de paylaştı. 1080p çözünürlükte ve düşük ayarlarda çalışan Red Dead Redemption’dan Forza Horizon 4’e kadar birçok oyunu içeren veriler, her iki yonga setinin de başarılı olduğunu ortaya koyuyor.

Son olarak Ryzen Z1 işlemcilerde USB 4, LPPD5 ve LPDD5X bellek gibi özellikler de yer alıyor. Bunun yanı sıra oyunların performansını ciddi oranda artıran AMD Radeon Super Resolution teknolojisinin yanı sıra AMD Link, AMD Radeon Boost gibi birçok özellik de işlemcilerle birlikte geliyor.

Ryzen Z1 serisi ilk olarak ASUS ROG Ally’de yer alacak

AMD, yeni işlemcilerinin kullanılacağı ilk cihazları da resmen açıklandı. Buna göre her iki yonga setini de ASUS’un yakın zamanda tanıttığı, Steam Deck’e büyük rakip olacak taşınabilir konsol ROG Ally’de göreceğiz. Yeni cihaz, 11 Mayıs 2023 tarihinde resmen çıkış yapacak. Özelliklerine aşağıdaki içeriğimizden ulaşabilirsiniz.

ASUS’un Şaka Sanılan El Konsolu Gerçek Çıktı: Karşınızda Tüm PC Oyunlarını Avuç İçinize Sığdıran ASUS ROG Ally [Video]

Başa dön tuşu