Android için Chrome, resimleri göreceğiniz zaman yükleyecek

Android için Chrome tarayıcısı yeni özelliklerle gelişmeye devam ediyor. Örneğin geçtiğimiz günlerde yayınlanan 75 sürümüyle birlikte güçlü şifre önerme, farklı karanlık mod seçenekleri üzere yetenekler görüldü. Beta etabına giren 76 sürümü ise bugün itibariyle yeni özellikleri ortaya çıkardı.

Resimler için lazy loading

Lazy loading takviyesi Chrome’un 75 numaralı sürümünden bu yana konuşulan bir özellik. Android versiyonunun 76 sürümünde de fotoğraflar için lazy loading dayanağı geliyor. Bir siteyi açtığınızda yalnızca gördüğünüz alandaki fotoğraflar yüklenecek. Sitenin devamında bulunan fotoğraflar siz aşağı kaydırana kadar yüklenmeyecek. Böylelikle hem veri tasarrufu hem de hız konusunda artış sağlanıyor.

Lazy loading özelliği halihazırda kimi siteler tarafından kullanılır durumda. Android Chrome tarayıcısının 76 sürümüyle birlikte dahili olarak yer alacak. Yeni sürüm ayrıyeten karanlık mod konusunda da gelişmeler içeriyor. Şayet Chrome’u karanlık modda kullanıyorsanız girdiğiniz sitelerin de karanlık modu otomatik olarak açılacak. Samsung Internet üzere kimi tarayıcılar, sitenin karanlık modu yoksa bile siyah temaya uydurabiliyor ancak bu bazen yanlışlara sebebiyet veriyor. Görünen o ki Chrome, şimdilik karanlık modu olan siteleri otomatik olarak karanlık modda açmakla yetinecek.

76 sürümü için beta basamağı bir mühlet daha devam edecek. Google Play üzerinden Chrome Beta’yı indirerek yeni özellikleri deneyebilirsiniz. Ya da 76 sürümüne ilişkin APK belgesini bularak yüklemeniz de mümkün. Fakat beta evresinde olduğunu unutmamanız kıymetli.

Başa dön tuşu