Bakanlık uyardı: “WhatsApp yerine yerlisini kullanmalıyız”

WhatsApp, geçtiğimiz günlerde kıymetli bir güvenlik açığı tespit etti. NSO Group isimli şirket, WhatsApp üzerinden casusluk yazılımını yaymayı ve casusluk yapmayı başardı. Casus yazılımın, herkese bulaşabileceği söz ediliyor.

WhatsApp bir güncelleme yayınladı ve casus yazılımın yayılmasını sağlayan açığı onardı. Tüm kullanıcıların uygulamayı güncellemesini talep etti. Hackerlar, WhatsApp’ın sesli davet özelliği üzerinden yayılıyor. Gaye aldığı kişi aradıklarında karşı taraf telefonu açmasa bile gözetleme yazılımını yüklemeyi başarıyor.

 

Bakan Yardımcısı: “Bip ve Laff üzere yerli uygulamalara kıymet verilmeli”

Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan, WhatsApp yetkililerine güvenlik açığı hakkında ikazda bulunduklarını belirtti. Türkiye’de bu güvenlik açığına yakalanması mümkün kullanıcıların, alması gereken önlemler hakkında bilgilendirilmesi talep edildi.

Sayan, yurt dışı kaynaklı güvenlik zafiyetleri nedeniyle WhatsApp vb. yabancı iletileşme uygulamaları uygulamaları yerine Bip, Laff üzere yerli uygulamaların tercih edilmesi gerektiğini tabir etti.

Başa dön tuşu