Android Q’da telefona baktığınız sürece ekranınız kapanmayacak

Uzun periyodik okumalar yaparken yahut fotoğraf incelerken telefonun ekranının kapanması değerli sorunlardan biri. Çoğumuz bu durumu aşmak için ekranın bekleme mühletini 10 dakika-30 dakika üzere epeyce uzun vakitlere ayarlıyoruz. Android Q ile telefonunuz bakışlarınızı takip edilerek ekranın kapanması engelleyecek.

Samsung üzere üreticilerde bulunuyordu

Aslında bu özellik birtakım kullanıcılara tanıdık gelebilir. Zira Samsung gibi üreticiler kendi Android arayüzlerine bu özelliği uzun vakit evvel ekledi. Android Q içerisinde dahili olarak gelmesi akıllı telefon üreticilerinin tamamında yeni özelliği görmemizi sağlayacaktır.

İlk olarak Android Q Beta 3 içerisinde “Adaptive sleep” (Uyarlanabilir uyku) olarak ekranın açık kalma özelliği fark edilmişti. Yeni yayınlanan Beta 4’de ise ismi “Screen attention” (Ekran odağı) olarak değiştirilmiş. Ayrıyeten haberimizin başında gördüğünüz animasyon da Android Q Beta 4 içerisindeki bilinmeyen kodlar içerisinden çıkarıldı.

XDA Developers’ın araştırmaları sayesinde kodlar içerisinde fark edilen yeni özellik şimdilik Pixel telefonlarda bile kullanılamıyor. Akıllı telefon üreticileri, özel olarak kendi aygıtlarına ekleyecekler. Yeniden de Pixel telefonlarda görmeye alışık olduğumuz animasyon görseli, yakın vakitte Pixel’lere de bu özelliğin verilebileceği manasına geliyor olabilir.

Başa dön tuşu