Fındık Yağının Faydaları ve En İyi Kullanım Şekilleri

Fındık yağı kavrulmuş ve preslenmiş iç fındıklardan elde edilen hoş kokulu bir bitkisel yağdır. Eklendiği tariflere zengin, topraksı, hafif kızartılmış bir aroma ve tereyağını andıran bir lezzet kazandırır. Dünyaca ünlü Fransız mutfağında gurme yağ olarak değerlendirilen fındık yağı güçlü tat profilinin ötesinde bütünsel sağlığı destekleyen birçok faydaya sahiptir. Makro ve mikro besinler açısından zengin içeriği ile hem bedensel sağlığı destekler hem de cildi ve saçları güzelleştirir. Sizin için fındık yağının faydalarını ve yaşamınıza kolaylıkla dahil etmenizi sağlayacak en iyi kullanım şekillerini yazdık!

 

Fındık yağının besin değerleri

 

Fındık yağı baskın olarak tekli doymamış yağlardan ve E vitamininden oluşur. Tekli doymamış yağlar kolesterolü dengeleyici özellikleri sayesinde kalp dostudur. E vitamini ise hücresel sağlığı destekleyen çok güçlü bir antioksidandır.

 

Bir çorba kaşığı fındık yağında bulunan tüm besin ve kalori değeri aşağıdaki gibidir:

 

 • Tekli doymamış yağ: 10 gram
 • Çoklu doymamış yağ: 3 gram
 • E vitamini: 4.3 miligram (Günlük değerin yüzde 23’ünü tek başına karşılar.)
 • Omega-6 yağ asitleri: 3 gram
 • Doymuş yağ: 1 gram
 • Kolesterol: 0 miligram
 • Sodyum: 0 miligram
 • Karbonhidrat: 0 gram
 • Protein: 0 gram

 

Kalori: 120

 

Fındık yağının sağlık faydaları

 

Fındık yağı hücresel sağlık, dolaşım sistemi ve cilt/saç sağlığı olarak üç temel alanda bedensel sağlığı destekler.

 

Hücresel sağlık

 

En küçük yapı taşımız olan hücrelerimiz hem kendi faaliyetlerinin hem de güneşin zararlı ışınları gibi çeşitli çevresel etmenlerin altında serbest radikal isimli atıklar üretir. Bu atıklar kendi savunma sistemimiz içerisinde; bedenimizde sentezlenen antioksidanlar tarafından nötralize edilir. Eğer sahip olduğumuz antioksidanlar serbest radikal miktarına karşı yetersiz kalırsa ortaya oksidatif stres çıkar. Oksidatif stres de hücresel seviyeden başlayarak bütünsel sağlığı yavaş yavaş aşağıya çeker. Kronik hastalıklara yakalanma riskini artırır ve bedenin yaş alma süreci hızlanır. Oksidatif stresi düşürmenin en iyi yolu da bedendeki bu açığı kapatmak yani antioksidan açısından zengin beslenmektir.

 

Fındık yağı çok iyi bir antioksidan kaynağı olup hücrelerimizi hasardan korumaya yardımcıdır. İçerdiği E vitamini, fenolik bileşikler ve flavonoidler bir araya gelerek oksidatif stresin zararlı etkilerini minimize etmek için çalışır. Aynı zamanda bedenin var olan savunma sistemini güçlendirir. Fındık yağı günümüzde bilişsel hastalıklar dahil birçok rahatsızlıkla ilişkilendirilen bedensel enflamasyonu da düşürmeye yardımcıdır.

 

Kalp sağlığı

 

Tekli doymamış yağ asitleri kandaki kötü kolesterolün (LDL) düşmesine, iyi kolesterolünse (HDL) yükselmesine yardımcıdır. Fındık yağı da tekli doymamış yağ asitleri; özellikle oleik asit açısından çok zengindir. Yapılan bir araştırmaya göre LDL’nin düşürülmesi, kan lipid değerlerinin iyileştirilmesi ve bedensel enflamasyonun azaltılmasında fındık diğer tüm kuruyemişlere kıyasla daha etkili olmuştur. Bu nedenle beslenmede fındık yağına yer vermek kalp sağlığının korunması ve dolaşım hastalıklarına yakalanma riskinin düşürülmesi için çok iyi bir tercihtir.

 

Cilt ve saç sağlığı

 

Fındık yağı topikal olarak kullanıldığında çok iyi bir cilt ve saç bakımı aracıdır. Hafif yapısı sayesinde cilde ve saça sürüldüğünde hızlı bir şekilde emilebilen fındık yağı, içerdiği yüksek E vitamini seviyesi sayesinde bir nemlendirici görevi görür.

 

Fındık yağı cildin nem dengesinin sağlanmasına, elastikiyetinin ve dolgunluğunun artmasına yardımcıdır. Antioksidan ve sağlıklı yağlar açısından zengin olması sayesinde cilt bariyerinin onarılmasını sağlar. Bu sayede akne, kuruluk, kızarıklık gibi cilt problemlerinin giderilmesine ve cilt dokusunun iyileştirilmesine destek olur. Erken yaşlanma belirtilerinin kaynağı olan serbest radikallere karşı antioksidan etki gösterdiği için fındık yağı düzenli kullanımda ince çizgilerin, kırışıklıkların ve lekelerin hafifletilmesine yardımcı olabilir. Ciltteki enflamasyonu düşürerek hassas ve tahriş olmuş ciltleri de yatıştırabilir.

 

Cilt üzerindeki faydalarını saç derisinde de gösteren fındık yağı, zengin besin değeri sayesinde saç köklerini besler. Saçların daha güçlü ve sağlıklı bir şekilde uzamasına yardımcı olur. Aynı zamanda nemi saç derisine hapsederek saç tellerinin daha parlak ve yumuşak olmasını sağlar. Fındık yağının anti-bakteriyel ve anti-mantar özellikleri saç derisindeki kaşıntı, dökülme, kepek gibi problemlerin hafifletilmesine yardımcı olur.

 

Fındık yağı nasıl kullanılabilir?

 

Fındık yağının faydalarından yararlanmak için ister beslenmemize katabilir istersek de cilt veya saç bakımıza dahil edebiliriz. En iyi sonuçları elde edebilmemiz için kullandığımız fındık yağının kaliteli bir üretim sürecinden geçmiş olması ve hiçbir katkı maddesi içermemesi çok önemlidir.

 

Beslenmede fındık yağı:

 

 • Fındık yağı, sirke, limon, baharatlar ve taze otlarla müthiş bir uyum yakaladığı için lezzetli salata sosları ve dip soslar hazırlamakta kullanılabilir.
 • Fındık yağı pişmiş sebzelerin, makarnaların, ızgara etlerin üzerine gezdirilerek yemeklerin lezzetini vurgulayabilir.
 • Hafif tatlı fındık aroması sayesinde kek, kurabiye, pasta, ekmek tariflerinde değerlendirilebilir.

 

Saç ve cilt bakımında fındık yağı:

 

 • Avuca birkaç damla alınan fındık yağı temiz ve kuru cilde masaj yaparak uygulanabilir. Yüz, vücut ve eller için nemlendirici yerine geçebilir.
 • Cilt bakımında kullanılan diğer serumlar ile fındık yağı karıştırılarak daha etkili bir yüz yağı elde edilebilir.
 • Fındık yağı makyaj temizleyicinin yerine kullanılabilir.
 • Saç uçlarına uygulanan fındık yağı elektriklenmeyi alırken saçların daha parlak ve pürüzsüz görünmesine yardımcı olabilir.
 • Saç derisine masaj yaparak uygulanan fındık yağı kuruluğu, kızarıklığı ve döküntüyü alabilir.

 

Saç ve cilt bakımına eklenecek fındık yağının öncelikle cilt üzerinde test edilmesi; kolda küçük bir bölgeye sürülerek herhangi bir alerjik reaksiyona yol açıp açmayacağının kontrol edilmesi önerilir.

Başa dön tuşu