Anlaşma tamam: Samsung, Nokia’nın 5G patentlerini kullanmaya devam edecek

Finlandiyalı Nokia gelirinin büyük bir kısmını patentli teknolojilerinin kullanımına ait telif ücretlerinden elde ediyor. Dolayısı ile Samsung Electronics ile lisans anlaşmasının uzatılması şirket için dönüm noktası niteliğinde bir olay.

Nokia, Güney Koreli dev ile çok yıllı yeni bir çapraz lisans mutabakatı imzaladı. Lisans fiyatı ödemeleri 1 Ocak‘tan itibaren tekrar devreye girdi. Bir evvelki lisans mutabakatının mühleti geçen yılın sonunda dolmuştu ve artık taraflar bunu tazeledi.

5G alanındaki tahlilleri kapsıyor

Nokia’nın 5G ve öbür temel teknolojik tahlillerini kapsayan muahede mevcut ortamda Samsung için stratejik öneme sahip. Şirket bu lisanslar sayesinde, Nokia’nın patentli teknolojilerini kullanarak aygıt üretmeye devam edebilecek.

Yeni lisans muahedesinin kaideleri hakkında şimdi bir açıklama yapılmadı, fakat Nokia temsilcileri mutabakatın dostane ilkeler çerçevesinde imzalandığını belirtiyor. Nokia Technologies Lideri Jenni Lukander mevzuyla ilgili şu açıklamaları yaptı:

“Bu mutabakat her iki şirkete de inovasyon yapma özgürlüğü veriyor ve Nokia’nın patent portföyünün gücünü, onlarca yıldır Ar-Ge’ye yaptığı yatırımı ve hücresel standartlara ve başka teknolojilere yaptığı katkıyı yansıtıyor.”

Oppo ve Vivo mutabakat sağlayamadı

Finlandiyalı şirket geçtiğimiz Aralık ayında Huawei ile ortasındaki lisans mutabakatını uzatmıştı. Fakat öbür iki Çinli akıllı telefon üreticisi Oppo ve Vivo, Finli şirketin temsilcileriyle şimdi bir mutabakata varamamış durumda.

Başa dön tuşu