Apple, 2023 Başında M2 Çiplerinin Üretimine Ara Verdi

Apple’ın ocak ve şubat aylarında M2 çiplerinin üretimini Mac’lere olan talebin düşük olması nedeniyle durdurduğu iddia edildi.

Apple, 2022’nin haziran ayında M serisinin yeni üyesi M2 çiplerini tanıtmıştı. Bu işlemci,  %18 daha hızlı GPU, %35 daha güçlü GPU ve daha birçok özelliğiyle M1’in performansını ve özelliklerini daha da ileri götürmesiyle dikkat çekmişti. Çip, MacBook, iPad ve Mac Mini gibi cihazlarda karşımıza çıkmıştı.

Bugün ise şirketin bu yongaları hakkında önemli bir iddia ortaya atıldı. Kore merkezli The Elec tarafından paylaşılan ve konuya yakın kaynaklara dayandırılan bir rapora göre Apple, 2023’ün başında iki aylığına M2 çiplerinin üretimini durdurdu.

İddiaya göre üretimin durma sebebi Mac ve MacBook satışlarındaki düşüş

Rapor, Apple’ın M2 üretimini ocak ve şubat ayından durdurduğunu, mart ayında ise devam ettirdiğini iddia ediyor. Bunun nedeninin ise Mac ve MacBook modellerine olan talep düşüklüğü olduğu söyleniyor. Ayrıca, mart ayında devam etse de üretimin bir önceki yılın aynı dönemine oranla yarı yarıya olduğu da bilgiler arasında yer alıyor.

Tabii ki bunun tamamen bir iddia olduğunu tekrar vurgulamak gerek. Apple, aralık ayı dönemlerinde tedarik sorunları yaşarken ürünlerini raflarda tutmakta zorlanmış; ancak M2 üretimini devam ettirmişti. İddia edilen duraklama, şirketin kısa vade için elinde fazladan çip bulundurduğu bir dönemde olmuş olabilir.

Apple’ın Sanal Gerçeklik Gözlüğü, Şirketin Tahmininden Çok Daha Az Satacak Gibi Görünüyor

Öte yandan PC pazarında genel bir düşüş yaşandığı biliyoruz. Şirket CEO’su Tim Cook, geçen ay düzenlenen 2023’ün ilk çeyreğine dair kazanç çağrısı sırasında PC pazarında zoruluklarla karşılaştıklarını kabul etmiş; ancak silikon çipler sayesinde rekabette avantajlı olduklarını ve iyi bir konumda olduklarını aktarmıştı.

Başa dön tuşu