Spotify, dinlediğiniz podcast türüne göre reklam gösterecek

Kişiselleşmiş reklam teklifleri hem kullanıcılar hem de firmalar için değerli noktalardan biri. Reklam verenlerin direkt olarak hedef kitlelerine ulaşmasını da sağladığı bilinen bir gerçek. Müzik platformu olması sebebiyle Spotify, kullanıcılara kişiselleştirmiş reklam göndermekte zorluk çekiyordu. Platformda daha çok yer kaplamaya başlayan podcastler sayesinde bu durum ortadan kalkacak.

Podcast çeşidine nazaran reklam

Artık dinlediğiniz podcast tipinden ilgi alanlarınız çıkarılabilecek. Bu sayede kişiselleştirmiş reklam önerileri göreceksiniz. Natürel ki fiyatlı aboneleri etkileyen bir durum olmadığını belirtelim. Spotify uygulamasındaki reklamlar sırf servisi ücretsiz kullananlar için yer alıyor. Reklam gösteriminde ise rastgele bir değişiklik yok. Tekrar müzik geçişleri ortasında sesli yahut uygulama içerisinde banner biçiminde reklamlar yer alacak.

Spotfiy’ı öbür müzik servislerinden ayıran en büyük noktası hiç elbet ücretsiz abonelik sunması. Apple Music üzere başka büyük rakipler paralı abonelik harici hizmet sunmuyorlar. Spotfiy’ın fiyatsız ancak reklamlı abonelik hizmeti kendi alanında tek denilebilir. Reklam verenlere daha uygun bir ortam sunulmaya çalışıldığına nazaran Spotify severler fiyatsız aboneliği kullanmaya uzun müddet devam edebilecek üzere gözüküyor.

Dinlenen podcast tipine odaklı reklam stratejisi birinci olarak ABD, Kanada, Meksika, Brezilya, İngiltere, Fransa, Almanya, İtalya, İspanya ve Avustralya üzere ülkelerde aktifleştirilecek. Samsung ve 3M firmalarıyla şimdiden reklam mutabakatı yapılmış. Örneğin teknoloji podcastleri dinleyen bir kullanıcıya Samsung reklamlarının odaklanması artık mümkün olacak.

Başa dön tuşu