Apple, Çalışanlarının ChatGPT Kullanmasını Yasakladı

The Wall Street Journal tarafından elde edilen belgelere göre Apple, ChatGPT’yi çalışanları için yasakladı. Belge, bir büyük habere daha yer verdi.

Kasım 2022’de herkesin kullanımına açılan ChatGPT, sadece birkaç günde milyonlarca aktif kullanıcıya erişti. Yapay zekâ sohbet botu, özellikle teknoloji sektöründe hem kod yazdırmak hem de belgelerin özetini istemek gibi tekrarlayıcı işlerde kullanılmaya başladı.

Fakat bu durumun en büyük tehlikesi, Samsung’un yaşadığı sızıntı olayıyla ortaya çıkmıştı. İşte bu olayı kendi adına yaşamamak isteyen Apple, elde edilen bilgilere göre çalışanlarının sohbet botlarını kullanmasını yasakladı.

Sadece ChatGPT değil, Bard ve diğer tüm botlar da yasaklı:

yapay zeka

The Wall Street Journal’ın eline geçen belgelere göre Apple, söz konusu botları tıpkı Samsung’da görüldüğü gibi hassas bilgilerin açığa çıkmaması için yasakladı. Şirket, sohbet botlarının yanı sıra GitHub’ın Copilot yardımcısını dahi yasakladı.

Ancak tek neden gizlilik değil, Apple da kendi aracını geliştiriyor olabilir!

Ele geçen belgeler, oldukça ilginç detayları da gün yüzüne çıkardı. Söz konusu belgelerde Apple’ın çalışanları için yapay zekâ destekli yardımcı teknolojiler geliştirdiği belirtiliyordu. Söz konusu teknolojiler hakkında herhangi bir bilgi ise yer almıyor.

Diğer şirketlere bakalım:

ChatGPT, Samsung ve Apple’ın yanı sıra JPMorgan Chase ve Verizon tarafından da yasaklandı. Amazon ise doğrudan bir yasaklamaya gitmek yerine çalışanlarına, Amazon bünyesindeki araçları kullanmayı tavsiye etti.

ChatGPT’nin iOS Uygulaması Çıktı: Türkiye’den Nasıl İndirilir?

Samsung’un ChatGPT Rakibi Yapay Zeka Geliştirdiği İddia Edildi: Herkes Kullanamayacak!

Kaynak :
https://www.wsj.com/articles/apple-restricts-use-of-chatgpt-joining-other-companies-wary-of-leaks-d44d7d34

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu