Apple Reality Pro’nun özellikleri ortaya çıktı

Apple’ın karma gerçeklik gözlüğü, iPhone ve iPad’de bulunan birçok fonksiyonu içeren iOS’a çok benzeri bir arayüz ile gelecek ve gözlük harici ekran olarak da kullanılabilecek. Kullanıcılar, Mac ekranını sanalda görebilecek, Mac bilgisayarlarını klavye ve fare ile denetim edebilecek. iPhone ve iPad’de olduğu üzere uygulama simgeleri tekrar düzenlenebilecek, araç grupları özelleştirilebilecek.

Fiziksel denetimci yok!

Apple’ın AR/VR gözlüğü, kullanıcının el ve gözlerini tahlil edebilen harici kameralar kullanacak. Kullanıcı, ekrandaki bir öğeye bakarak seçim yapabilecek ve el hareketlerini kullanarak ekrandaki öğeyi etkinleştirebilecek. Öteki başlıklardan farklı olarak fizikî bir denetimci görmeyeceğiz.

AR/VR ortasında geçiş yapılabilecek

Apple’ın muhtemelen Reality Pro ismini vereceği karma gerçeklik başlığı, artırılmış gerçeklik ile sanal gerçeklik ortasında geçişe müsaade verecek. Artırılmış gerçeklik fonksiyonları, başlıktaki dış kameraları kullanacak bir geçiş modu aracılığıyla çalışacak. AR ile VR ortasında geçiş, Apple Watch’daki digital crown gibisi bir denetim düğmesiyle yapılacak.

Gerçekçi avatarlarla görüntü konferanslar

Başlık, FaceTime tabanlı manzaralı sohbet özelliklerine sahip olacak. Birebir sohbetlerde, kullanıcının gerçek yüzü ve tüm bedeni gerçekçi avatarlarla sanal gerçeklikte oluşturulacak. İştirakçilerin simgesi daha az ayrıntılı olacak.

Özel App Store’u olacak

Apple’ın Disney ve Dolby üzere medya ortaklarıyla VR içerikler üzerine çalıştığı biliniyor. Apple TV+ dizileri ve filmleri başlıkta çalışacak formda güncellenecek. Uygulamalardan bahsetmişken, Safari, Fotoğraflar, Mail, Bildiriler, Takvim, Apple Müzik üzere uygulamalar ön yüklü gelecek ve öteki içerikler özel bir uygulama mağazası üzerinden indirilebilecek. Metin girişleri iddia edeceğiniz üzere Siri ile yapılacak.

Gözlük takanlar için özel lens

Apple, gözlük takan bireyler için kasanın içine oturabilen özel lensler sağlayacak. Apple, kullanıcıların gözlüğün sağladığı görsel tecrübeye eşit ses tecrübesi elde etmek için AirPods takmalarını öneriyor fakat başlıkta yerleşik hoparlörler de olacak.

Harici pil grubu ile gelecek

Apple’ın VR/AR başlığı, kullandığı yüksek performanslı işlemcinin neden olabileceği yüzde çok ısınmayı önlemek için harici batarya kadrosuna sahip olacak. Pilin iPhone 14 Pro Max modelinde kullanılan pille birebir boyutta olduğu ve iki saate yakın güç sağlayacağı söyleniyor.

4K microLED ekranlar, bir düzineden fazla kamera, iris takibi, yüz tabiri algılama, Apple gözlüğün sahip olacağı öteki özellikler ortasında.

Apple Reality Pro beklenen fiyatı

Apple’ın karma gerçeklik gözlüğünün 2023 sonlarında tanıtılması bekleniyor. Apple Reality Pro, 3000 dolara yakın bir fiyatla satışa çıkacak.

Başa dön tuşu