Apple, Yeni Mac Modelleri Üzerinde Çalışıyor!

Apple’ın üç yeni Mac modeli üzerinde çalıştığı ortaya çıktı. Bulgular, bu modellerin masaüstü bilgisayar kategorisinde olacağını düşündürüyor.

ABD merkezli teknoloji devi Apple ile ilgili dikkat çeken bir gelişme yaşandı. “Find My” veya Türkiye’de daha yaygın bilinen ismiyle Bul uygulamasına ait yapılandırma dosyalarında, üç adet yeni Mac’in tanımladığı tespit edildi. Bu tanımlama, Apple’ın henüz duyurmadığı yeni Mac modelleri üzerinde çalıştığını gözler önüne seriyor.

Bul uygulamasının dosyalarında tespit edilen yeni modeller, “Mac14,8“, “Mac14,13” ve “Mac14,14” olarak kodlanmış durumdalar ve bu kodlama, modellerin seri üretim isimleriyle ilgili herhangi bir bilgi sağlamıyor. Ancak burada dikkat edilmesi gereken bir nokta var. Bul yazılımı, söz konusu bilgisayarlar için bildirimleri devre dışı bırakma seçeneği sunuyor. Bu da söz konusu modellerin masaüstü Mac modelleri olabileceğini düşündürüyor. Neticede masaüstü bilgisayarlar taşınamazlar ve Bul uygulaması, bir yerde duran masaüstü bilgisayardan uzaklaşılması halinde bildirim göndermez.

Bul uygulamasındaki modeller işte böyle görünüyor:

Apple gizemli mac modelleri

Apple, bilgisayar kategorisindeki çalışmalarıyla ilgili herhangi bir açıklama yapmadı. Ancak bu konuyla ilgili bazı iddialar mevcut. Bu bağlamda; son dönemlerde Apple’ın yeni bir Mac Pro üzerinde çalıştığına inanılıyor. Ancak ünlü Apple analistlerinden Mark Gurman’a göre bu model, yakın vadede piyasaya sürülmeyecek. Hatta Gurman, yeni bir Mac Studio’nun da ufukta görünmediğini söylüyor. Gurman’ın verdiği en yakın tarih 2024.

MacBook Air Almak İçin ‘M3’ İşlemciyi Bekleyenlere Kötü Haber: Apple Planları Değiştirdi

Bu arada; şunu da belirtmeden geçmeyelim. Bul uygulamasında tespit edilen yeni modeller, ana modellerin farklı varyantlarını ima ediyor olabilir. Eğer Apple’ın yaptığı şey buysa farklı olasılıkları konuşmak gerekecek. Apple, bir modelin iki varyantı ile yeni bir model üzerinde çalışıyor olabilir. Belki de tek bir model vardır ve üç farklı varyanta sahip olacaktır. Ancak az önce de belirttiğimiz gibi Apple’ın bu konudaki sessizliği, şirketin planlarını öğrenmemizi engelliyor. Bu yüzden söylediğimiz her şey tahminlerden ibaret…

Kaynak :
https://www.macrumors.com/2023/04/21/new-mac-models-find-my-configuration-file/

Başa dön tuşu