Apple’ın artırılmış gerçeklik gözlüğü süresiz olarak rafa kaldırıldı

Bloomberg muhabiri Mark Gurman‘dan gelen bir öbür Apple söylentisi, insanları iPhone’dan uzaklaştırıp oyunun kurallarını değiştirecek olan artırılmış gerçeklik gözlüğünün süresiz olarak ertelendiğini bildiriyor.

Google’ın vazgeçilen Glass projesi ve Microsoft’un artık kurumsal ve askeri odaklı HoloLens’i üzere dikkate gelişmelere karşın tüketici odaklı AR gözlükler en azından şimdilik kullanılabilir olmaktan uzak. Fakat CES 2023’te de gördüğümüz üzere firmalar bu eserler üzerinde çalışıyor.

Apple Glass yakın bir vakitte gerçekleşmeyecek

Daha evvelki raporlar ise Apple’ın tıpkı Google Glass üzere artırılmış gerçeklik gözlüğü üzerinde çalıştığını gösteriyordu. Apple’ın halihazırda üzerinde çalıştığı AR/VR başlığından farklı olarak “Apple Glass” sanal tecrübeler sunmak yerine gerçek dünya üzerine bindirilmiş dijital bilgiler sağlayacaktı. Lakin Apple’ın “teknik zorluklar” yaşadığı ve bu yüzden bu projenin süresiz olarak ertelendiği belirtiliyor.

Apple’ın bu artırılmış gerçeklik gözlüğü için birinci çıkış tarihi temelinde 2023 yılına işaret ediyordu. Fakat sonrasında bu tarih 2025 yılına kadar kaydırılmıştı. Fakat artık gelen bilgiler en azından “Apple Glass” olarak isimlendirilen aygıtın öngörülebilir bir gelecekte gerçekleşmeyeceğini gösteriyor.

Öte yandan Apple’ın AR/VR kısmındaki çalışanların birçoklarının firmanın üretmeyi planladığı karma gerçeklik başlıkları üzerinde çalıştığı söyleniyor. Aktarılanlara nazaran Apple’ın karma gerçeklik başlığı bu yıl piyasaya sürülecek. Ek olarak bu aygıtın 3000 dolara mal olacağı da belirtiliyor.

Başa dön tuşu