2022’de ikinci el ve yenilenmiş telefon pazarı uçuşa geçti

IDC’nin bilgilerine nazaran, enflasyon artışıyla birlikte 2022’de dünya genelinde kullanılmış ikinci el ve yenilenmiş telefon satışlarında patlama yaşandı. Yeni modellerin satışı sürerken, 2. el telefon satım alımları artıyor.

IDC’nin sağladığı bilgiler ışığında, 2022 yılına kadar 282 milyondan fazla kullanılmış telefon satışı gerçekleşti. Bir evvelki yıla nazaran yıllık bazda %11.5’lik bir artış görüldü.

2. el telefonların satışının 2026 yılına kadar 413 milyona ulaşacağı, yıllık %10.3 oranında büyüme olacağı varsayım ediliyor. Amerika’da geçtiğimiz sene 73.5 milyon akıllı telefon sevkiyatı gerçekleştiği belirtildi.

Eskisini getir yenisini götür vb. kampanyalar, takas programları, yurt dışında yenileme döngülerini hızlandırarak telekomünikasyon ve perakende satış kanalları aracılığıyla hem yeni hem de kullanılmış telefon satışları için ana katalizör olmaya devam ediyor. Hem alıcı hem de satıcıların başındaki en büyük sorulardan biri; Bu takas kampanyaları ne kadar sürecek? Kullanılmış ve yenilenmiş telefonlardaki dar marjın nihayetinde satıcıların kârlılığını azaltacağını varsayım etmek güç değil. Bunun gerisinde yükselen enflasyon ile birlikte tüketicilerin ve işletmelerin gitgide daha az nakit bulunduracağı manasına gelen küresel gerilime var.

Yeni akıllı telefon pazarı, 2022’nin üçüncü çeyreği dahil arka arda beş çeyrek küçüldü.

Başa dön tuşu