Apple’ın Tamamen Camdan iPhone Patenti Ortaya Çıktı

Apple’ın bugün ABD Patent Ofisine yaptığı bir başvuruda tamamen camdan yapılma iPhone ve iPad’lerin patentini aldığı ortaya çıktı.

Dünyanın en büyük teknoloji şirketlerinden birisi olan Apple, sürekli olarak yeni fikirlerinin prototipini alıyor. Hatırlarsanız geçtiğimiz aylarda Apple’ın klavyesiz Macbook patenti ve Android cihazlardaki gibi tersine kablosuz şarj patenti ortaya çıkmıştı.

Bugünse Apple’ın iPad’ler ve iPhone’lar için aldığı bir patent ortaya çıktı. Patentin özelliğiyse tamamen camdan yapılma iPad’lere odaklanıyor olması.

Daha hafif ama çok daha kırılgan olabilir

AppleInsider’ın haberine göre Apple, bugün ABD Patent ofisine başvuru yaparak tamamen camdan cihaz kasaları için patent başvurusunda bulundu. Ortaya çıkan bilgilere baktığımızda patentin 20 farklı cihaz için alındığını görebiliyoruz. Ayrıca patent çizimlerine bakarsak bu patentin aslında iPhone ve iPad gibi cihazlara odaklandığını görüyoruz.

iPhone ve iPad cihazlarının kasalarında geri dönüştürülmüş alüminyum kullanıldığını ve cihazların arka tarafında alüminyum kasanın üzerine cam yerleştirildiğini biliyoruz. Ancak Apple’ın yeni patentinde cihazların tamamen cam bir kasaya sahip olduğunu ve herhangi bir bölümünde metal kullanılmadığın görüyoruz.

Apple’ın tamamen cam iPhone patenti

Bu tarz bir tamamen camdan kasa yapısı hem cihazların daha estetik durmasını hem de daha hafif olmasını sağlayabilir. Ancak camdan üretilen cihazların düşmelere, çarpmalara ve darbelere karşı çok daha hassas olacağını ve en ufak bir darbede bile tuzla buz olma riski taşıdığını söyleyebiliriz. Ancak tabii ki patentte bu cihazların sağlamlığı ya da cihazların düşmelerden nasıl korunacağı gibi detaylar bulunmuyor.

Patentte yer alan bilgilere göre Apple mühendisleri birden fazla ince cam katmanı birbirine özel bir yöntemle sabitleyerek dayanıklılığını arttırdıklarını belirtiyor. Tabii ki bu işlemler için de özel bir cam türü kullanıldığını belirtelim. Ayrıca Appple’ın benzer bir cam birleştirme tekniği üzerinde çalıştığı 2021 yılından beri iddia ortalıkta dolaşıyordu.

Yakında iPhone’lar, Kablo Bile Kullanmadan Diğer Telefonları Şarj Edebilecek

Ayrıca alınan her patentin gerçeğe dönüşme ihtimali olmadığını da hatırlatmamız gerekiyor. Yani Apple’ın bu garip fikri hiçbir zaman tanıtmama ihtimali oldukça yüksek gibi.

Apple’ın Siz Farkında Bile Olmadan Aklınızı Çelerek Milyarlar Kazandığı Stratejisi

Kaynak :
https://appleinsider.com/articles/23/03/28/apple-researching-how-to-make-an-ipad-enclosure-out-of-glass?utm_medium=rss

Başa dön tuşu