Asus duyurdu: AMD Ryzen 7000 dizüstü işlemcileri masaüstünü yakaladı

Asus, CES 2023 kapsamında düzenlediği ROG temalı sunumunda yeni dizüstü bilgisayarlarını resmen duyurdu. Intel’in yeni 13. Jenerasyon taşınabilir işlemcileri ve AMD’nin yeni Ryzen 7000 taşınabilir işlemcileri ile eser yelpazesini yenileyen Asus, değerli açıklamalarda bulundu.

Asus’un amiral gemisi 2023 model ROG Zephyrus DUO 16 dizüstüsü en yeni AMD Ryzen 7000 taşınabilir işlemcileriyle canlandırılacak. AMD’nin dizüstü bilgisayarlar için Dragon Range olarak bilinen Zen 4 masaüstü CPU’larına emsal özellikler sunacak kendi yüksek performanslı yongalarını hazırladığını biliyorduk fakat Asus’un tezli telaffuzları beklentiyi büyütmüş durumda. Asus sunum sırasında, “Testlerimizde performansı %10’a kadar artırmayı başardık ve Ryzen 9 7950X masaüstü işlemcisinin düzeyine ulaştık.” açıklamasını yaptı.

Asus’un bu açıklaması Ryzen 7000-HX ailesinin en üst modeli olan Ryzen 9 7945HX için söylenmiş üzere duruyor. AMD bu taşınabilir işlemcisinde 76 MB ön belleğe sahip 16 çekirdek 32 izlek yapılandırmasını kullanacak. Hasebiyle bunlar Ryzen 9 7950X ile neredeyse birebir teknik özellikler.
Asus, elde ettikleri yüzde 10 performans artışını geliştirilmiş soğutma tahlilleri sayesinde yaptıklarını belirtiyor. Dragon Range Ryzen 7000 taşınabilir işlemciler birebir vakitte PBO (Precision Boost Overdrive) sürat aşırtma özelliğini de destekleyecek. Münasebetiyle soğutması âlâ olan bir dizüstü bilgisayarda Asus’un yaptığı üzere bir performans artışı yakalanabilir kullanıcılar tarafında.

Öte yandan Intel’in Raptor Lake taşınabilir HX işlemci serisinde de misal güçlü performans artışları yakalandığını geçtiğimiz gün gördük. Lakin Asus’un telaffuzları AMD’nin watt başına daha üstün performans sunduğunu gösteriyor.

Başa dön tuşu