Battle royale türü mobilde 2 milyar dolar gelir elde etti

Battle royale tipi bilgisayar oyunculuğunda büyük değişimlere sebep oldu. Neredeyse tüm oyun yapımcılarından battle royale oyun duyurusu aldık. Haliyle bu akım mobil platformlara da yansıdı. Başta PUBG Mobile ve Fortnite olmak üzere battle royale oyunlar taşınabilir oyuncularında gözdesi halinde. Yalnızca taşınabilir tarafta toplam 2 milyar dolar gelir elde edilmesi de bunu deliller nitelikte.

Lider Knives Out

Battle royale oyunları ortasında piyasa sürüldüğünden bu yana en çok gelir elde eden oyun, 643 milyon dolarla Knives Out oldu. Knives Out’u çabucak gerisinden 630 milyon dolar ile Fortnite takip ediyor. Fortnite, Google Play Store’da yer almadığı için Android gelirleri bu sayıya dahil edilememiş. Yani sadece iOS’dan 630 milyon dolar elde ediyor. Android tarafı da dahil edilebilseydi büyük ihtimalle Fortnite liderliğini görecektik. Ayrıyeten Knives Out’un rakiplerine nazaran çok daha önce çıkmış olması da daha fazla gelir elde etmesini sağlıyor.

PUBG Mobile 438 milyon dolarla üçüncülük koltuğunda. Daha sonrasında sırasıyla Garana Free Fire ve Rules of Survival oyunlarıyla liste tamamlanıyor. Saydığımız beş üretimin elde ettiği toplam gelir 2 milyar doların üzerinde.

2019’un birinci çeyreğine özel olarak baktığımızda toplam 476 milyon dolar gelir görülüyor. Bu gelirin 148 milyon dolarını alan PUBG çeyrek bazında başkan. Fortnite ise 119.4 milyon dolar gelir elde etmeyi başarmış. Velhasıl PUBG’nin hızla yükseldiğini söyleyebiliriz. Fortnite’ın Android gelirleri bilinmediği için net bir şey söylemek mümkün değil. Lakin bir evvelki çeyreğe kıyasla Fortnite’ın iOS gelirleri düşüş yaşamış.

Başa dön tuşu