Bilimsel makale yayıncısı IEEE, Huawei’nin dökümanlara erişimini yasakladı

ABD’nin Huawei üzerine yaptırım kararı almasıyla birlikte Çinli üreticiye teker teker bağlarını kestiklerini bildiren Amerikan firmaları memleketler arası öteki üreticiler ya da ajanslar da takip ediyor. Bilhassa elektronik alanında büyük bilimsel içerik kaynaklarından biri olan IEEE, Huawei bilim insanlarının makalelere erişimini yasakladı. IEEE ayrıyeten editörlerine Huawei çalışanlarının makalelere bir yolla ulaşmasını sağlayanlara önemli yaptırımlar uygulanacağı ikazını yaptı.
Amerikan firmalarının yaptırımları kadar sert olmayan bu makale erişim kısıtlaması, bir formda çarçabuk aşılabilecektir. Yapay zeka ve 5G alanlarında ağır çalışan ve kendini geliştiren Huawei, makalelere ulaşmada ufak zorluklar yaşayacak olsa da aslında ezayı IEEE yaşayacak üzere görünüyor. Bölümün önderi olan Huawei, teknolojisinden bahseden makaleleri artık IEEE üzerinde sunmamayı tercih edecektir.

Amerika ve Çin ortasında yakın vakitte bir muahede olacak mı, olursa Huawei üzerine uygulanan yaptırımlar kaldırılacak mı yalnızca vakit gösterecek. Google, yasakların bir kısmını geri çekerek Huawei’nin amiral gemisi modellerinden Mate 20 Pro’yu Android Q beta programına yine dahil etmişti. Öbür firmalar da emsal halde ufak geri adımlar atacak mı şimdi meçhul.

Başa dön tuşu