Chrome tarayıcısı sahte URL’ler konusunda kullanıcıları uyaracak

Arama devi Google, bilgisayar korsanlarının kullanıcıları düzmece web sitelerine yönlendirmelerini önlemek için yeni güvenlik tedbirlerini devreye soktu. Bundan bu türlü kullanıcılar, sahte URL’ler kullanılarak kimlik avı sitelerine yönlendirilmeye çalışılırsa, Chrome tarayıcısı ikaz gösterecek.

Kafa karıştırıcı URL’ler engellenecek

Güvenlik tedbiri temel olarak kafa karıştırıcı URL’leri engelleyecek biçimde çalışacak. Örneğin kullanıcı google.com yerine, algılaması sıkıntı olan go0gle.com üzere uydurma bir web sitesine yönlendirilmeye çalışılırsa, Chrome tarayıcısı tam da bu anda bir uyarı sayfası yayınlayacak ve kullanıcının google.com dışında farklı bir sayfaya yönlendirildiğini gösterecek.

Chrome tarayıcısına eklenen bu güvenlik özelliği ise kimlik avı için kullanılan düzmece URL’leri, son ziyaret ettiğiniz web sayfalarının adresleriyle karşılaştırarak tespit edecek. URL sık kullandığınız bir web sitesinin ismine benziyorsa, karşınıza bir güvenlik uyarısı çıkarak sizi uydurma web sitesine gitmekten kurtaracak. Bu güvenlik güncellemesi ise Chrome’ın 75 sürüm numaralı versiyonuyla etkin olacak.

Başa dön tuşu