Bill Gates: Mobil pazarda 400 milyar dolarlık hata yaptık

Mobil aygıt pazarı bugüne kadar pek çok değerli değişikliklere sahne oldu. Yıkılmaz denilen kaleler yıkıldı, talih verilmeyen teknolojiler pazarda ihtilal yaptı. Microsoft ise hala kaçan fırsata yanıyor.

Herkes pişman

Bugünkü akıllı telefon pazarının atası olarak görebileceğimiz avuç içi bilgisayar – PDA bölümü o devir epeyce yerleşmiş ve kemik bir kitleye sahipti. Uzun yıllar tuşlu ve kalemli PDA aygıtların pazarda yer alacağı kestirimleri yapılıyordu. İşte dev yanılgı da burada başladı. Microsoft’un iki efsane isminin bu bahisteki pişmanlıkları devam ediyor.

2007 yılında Apple’ın tanıttığı iPhone modeli Steve Ballmer’ı tatmin etmemiş ve Ballmer tüketicinin katiyen tuşlu telefonları bırakıp dokunmatik ekrana geçmeyeceğini söz etmişti. Yüksek fiyat etiketiyle telefonu eleştiren Ballmer’ın o günkü kahkahaları halen hafızalarda. Ballmer avuç içi bilgisayarların yıllarca yetecek potansiyele sahip olduğunu düşünüyordu. 2016 yılında Ballmer’ın bu mevzudaki pişmanlığını hatırlayacaksınız.

Microsoft’un kurucusu Bill Gates de geçmişten hayli pişman. Gates bugüne kadar kendisini tek bir şeyin rahatsız ettiğini bunun da Android işletim sistemine karşı çaba etmemek olduğunu tabir ediyor.

Gates şayet Apple’ın karşısında bir alternatif olacaksa bunun kesinlikle Microsoft tarafından oluşturulması gerektiğini fakat bunu yapamadıklarını ve 400 milyar dolarlık çok büyük bir fırsatı kaçırdıklarını lisana getiriyor.

Bill Gates son derece haklı çünkü evvel iPhone çabucak akabinde da Android platformu kullanıma çıktığında Microsoft her ikisiyle gayret edebileceğini düşünmüştü. Bununla birlikte Windows Mobile platformundan Windows Phone 7 platformuna geçişte mevcut aygıtlara güncelleme vermemesi stratejik yanlışların birincisiydi.

Windows Phone 8 ve sonrasında Windows 10 Mobile atakları daima geride kullanışsız bir aygıt kitlesi bıraktı. Öbür taraftan Android ve iOS uygulama çeşitliliği Windows Phone platformunda yakalanamayınca son fırsat da elden gitmiş oldu.

 

Başa dön tuşu