Bir Reddit kullanıcısı 3 dolara aldığı pinleri bükülmüş Ryzen 9 5900X’i hayata döndürdü

Talihin ne vakit nasıl geleceği aşikâr olmaz. Bunun en son örneği ise bir Reddit kullanıcısı olan bogertonn’un başına geldi. Kullanıcı bozuk diye iade edilen ve pinlerinde arıza olan AMD Ryzen 9 5900X işlemcisini 3 dolara satın aldı. Lakin küçük cerrahi müdahaleler ile işlemci tekrar hayata döndürüldü.

3 dolara alınan Ryzen 9 5900X çalışıyor

Yüzyılın mutabakatı olarak nitelendirilebilecek olayda bogertonn, iade edilen Amazon eserlerini satan mahallî mağazalardan birinde bir Ryzen işlemcisi buldu. Bu işlemci 12 çekirdek ve 24 izlek üniteye sahip olan AMD’nin evvelki kuşak amiral gemisi Ryzen 9 5900X’ten diğeri değildi. Bu işlemci aslında birçok durumda meyyit bir CPU manasında gelen bükülmüş ve hatta birtakım eksik pinlere sahipti. Bogertonn, en makûs senaryoda bir anahtarlık olarak kullanmayı düşündüğü Ryzen 9 5900X’i yalnızca 3 dolara satın aldı.

Bazı hassas pin düzelmelerinden sonra CPU’nun sahiden çalıştığı fakat entegre sesin çalışmadığı ortaya çıktı. Bu ortada çağdaş masaüstü CPU’larında yüzlerce yedek pin bulunduğunu ve kimi durumlarda eksik bir pin olsa bile işlemcinin bozulmayacağını belirtelim. Bu senaryoda eksik pinler fonksiyonellik açısından çok da kıymetli olmayan işlemcinin Azalia HD ses kısmından sorumluydu.

Öte yandan pinli işlemciler epey hassas ve kırılgan bir yapıya sahip. Bükülen pinlerin düzeltilmesi her vakit işlemcinin çalışacağını garanti etmez. Hatta birtakım senaryolarda pinler müdahale sonucunda düşebilirler. Bogertonn ise her manada şanslıydı. Pinleri başarılı bir biçimde eski pozisyonuna getirmek büyük bir başarıyken eksik 2 VSS pininde fonksiyonelliği etkilememesi ise büyük talih.

Bu ortada Intel yahut mevcut Ryzen 7000 serisi işlemcilerin tersine Ryzen 5000 serisi ve evvelki jenerasyon Ryzen işlemciler PGA tabanlı paketlemeyi kullanıyor. Yani pinler işlemci üzerinde yer alıyor. Mevcut kuşaktaki işlemci pinleri ise anakartta bulunan sokette yer almakta.

Başa dön tuşu