Bixby uygulama mağazası faaliyete başladı

Samsung’un büyük yatırımlarla hayata geçirdiği lakin bir türlü istenen yaygınlığa ulaşamayan Bixby dijital asistan için hazırlıkları tamamlanan uygulama mağazası hayata geçiyor. Böylelikle farklı fikirlere kapı açılmış olacak.

Hareketlilik getirebilir

Samsung Bixby pek çok test nazaran Google Assistant ve Siri üzere rakiplerine kıyasla daha çok katmanlı cümleleri algılayabiliyor, uygulamalara daha derin entegre olabiliyor. Ne var ki uzun müddettir gerek lisan dayanağı gerek yaygınlık konusunda Samsung gerekli adımları atamadı ve potansiyeli yeterli kullanamadı. Hala Bixby asistanı sonlu sayıda Samsung telefonu tarafından destekleniyor.

Bixby Marketplace bu açıdan ekosistemi canlandırabilecek hareketliliği sağlayabilir. Hem Bixby taşınabilir asistan hem de akıllı hoparlör için uygulamalar mağazadan edinilebilecek. Alexa Skills üzere Samsung da hazırlanan yapay zekâ yazılım paketlerine Capsules ismini vermiş. Bixby Developer Studio üzerinden hazırlanan kapsüller uyumlu aygıtlarda çalıştırılabilecek.

Uygulama mağazası hem Samsung hem de mutabakatlı ortakları tarafından kullanılacak. Şimdilik bağımsız üçüncü taraf geliştiricilere açık değil. Bu bakımdan birinci etapta kısıtlı bir liste olabilir.

 

Başa dön tuşu