HDD satışlarında %12 düşüş yaşandı

İçinde bulunduğumuz yılın birinci çeyreğini geride bıraktık. Firmaların ve pazar analisti kuruluşların dönemsel raporları da haliyle yayınlanmaya başladı. Onlardan birisi de

HDD pazarının ilk çeyrek raporu oldu.

Piyasaya giriş yaptıkları birinci periyotta üzerlerindeki yüksek fiyat etiketleri kaynaklı pek de fazla alıcı bulamayan SSD’ler son periyotta fiyatlarının ve bilhassa de fiyat/kapasite oranlarının alınabilir seviyeye gelmesiyle daha fazla kullanıcıyla buluşmaya başladı. O denli ki bugün 20 dolara yakın bir fiyattan HDD’nizden kat kat daha fazla performanslı bir SSD edinebiliyorsunuz.

 

Trendfocus’un raporuna nazaran 3.5’’ ve 2.5’’ formatındaki tüketici sınıfı HDD’lerinin satışında kaydadeğer düşüş gerçekleşti. Öte yandan farklı bir formda kurumsal eserlerde ise satış sayıları üst istikamette.

 
3.5’’ HDD’lere baktığımızda çeyreksel bazda 4 milyon düşüş gerçekleşmiş ve 24.5 milyon satış gerçekleşmiş. 2.5’’ formundaki tahlillerde ise düşüş 6 milyona ulaşırken 37 milyon HDD siparişi verilmiş.

Düşüşün sebebi 

Son olarak kurumsal kanatta üstte belirttiğimiz üzere artış kelam konusu. 1 milyonla sınırlı da olsa yakalanan artış sonucunda 11.5 milyon depolama ünitesi satılmış. Sayılar kullanıcıların giderek SSD’lere yönelmesinin bir sonucu olduğu üzere Intel’in yaşadığı stok sorununun da hissesini unutmamak gerek. Münasebetiyle ilerleyen periyotta durum değişebilir.

Başa dön tuşu