Blizzard, NetEase ile anlaşmaya varamadı: Çin sunucuları kapatıldı

Blizzard, yayıncı ortağı NetEase ile muahede sağlayamadı ve World of Warcraft, Overwatch 2, Diablo dahil Çin’deki oyunlarının birçoklarının fişini çekti. Diablo Immortal, NetEase ile farklı bir yayıncılık mutabakatıyla dağıtıldığından etkilenmiyor.

Blizzard’ın Çin’deki sunucuları yirmi yıl sonra kapatması üzerine milyonlarca oyuncu, ikonik World of Warcraft serisi ve öbür tanınan oyunlara erişimi kaybetti. Şirket, uzun müddettir birlikte çalıştığı mahallî iş ortağı NetEase ile lisans mukavelesinin sona ermesinin akabinde Çin’deki hizmetlerini askıya aldı.

Yabancı yayıncılar, Çin’de oyunları sunmak için mahallî ortaklarla çalışmak zorunda. Lakin geçen Kasım ayında Blizzard ve NetEase, bu ay sona erecek olan lisans mutabakatlarını yenilemeyeceklerini açıkladı. Bu mutabakatlar, 2008’den beri Çin’de tanınan Blizzard oyunlarının yayınlanmasını kapsıyor. O periyotta farklı başka açıklamada bulunan taraflar, daha fazla ayrıntı vermeden kilit koşullar üzerinde yeni bir muahedeye varamayacaklarını söylediler.

Blizzard, Çinli oyuncuların kesintisiz oynamaya devam etmesi için geçen hafta tekrar NetEase ile görüşme sağladı lakin NetEase uzatma teklifini kabul etmedi. NetEase, Blizzard’ın teklifini “şoke edici, uygunsuz, iş mantığına uymayan” bir teklif olarak nitelendirdi. NetEase, ayrıyeten Blizzard’ın Çin’de yeni ortaklar bulma çalışmalarına başladığını ve Hangzhou merkezli şirketi haksız bir pozisyona soktuğunu da belirtti.

Şirketler, farklı bir muahede kapsamında Diablo Immortal’ın ortak geliştirilmesi ve yayınlanması üzerine birlikte çalışıyor. NetEase, Kasım ayında yaptığı açıklamada bu iş birliğinin devam edeceğini belirtti.

Başa dön tuşu