Boşanma Avukatı Bulma

Bir boşanma davasında kişilerin haklılığı kadar, boşanma sürecine rehberlik edecek olan bir boşanma avukatının tecrübesi, uzmanlığı ve yetkinliği son derece önemlidir. Boşanma davalarının sonucunu etkileyecek bu denli önemli olan boşanma avukatı bulma aşaması dava sonucunu belirleyici unsur olması açısından iyice araştırılması gereken bir husustur.

Boşanma Avukatı Ücreti Ne Kadar?

2023-2024 yılı boşanma avukatı ücretleri en az 18 bin TL’den başlarken tabii bu miktar dava ve boşanma sürecine göre değişiklik gösterebilmektedir. Boşanma avukatı ücreti belirlenirken her dava dosyası için özel olarak belirlenmektedir. Boşanma avukatı bu davaya harcayacağı emek ve süreye göre uygun olabilecek rakamı kendisi belirler.

Ücretsiz Boşanma Avukatı Var Mı?

Boşanma davasına bakacak olan ücretsiz bir avukatı barodan elde edebilmek için herhangi bir avukat tutmaya kişilerin parasının yetmediğinin ispatlanması gerekir. Bu durumda eğer incelemeler sonucunda kişiler uygun görülürse boşanmak amacı ile ücretsiz avukatlar barolar birliği üzerinden tahsis edilir.

Boşanma Sürecinde Avukatın Etkileri

Şüphesiz en hızlı ve en kesin boşanma işlemlerinin gerçekleştiği davalar kişilerin karşılıklı olarak anlaşmaya vardıkları boşanma davaları olsa da bunun etkilerinin önemli kısımlarından birisi de boşanma avukatlarıdır. Eğer tarafların arasında evlilik en az bir yıl sürdüyse tamamen anlaşmalı bir boşanma davası açılarak boşanma avukatı ile daha hızlı bir şekilde çözülebilir.

Boşanma avukatlarının dahil olduğu anlaşmalı boşanma davaları mahkeme tarafından birkaç gün içerisinde sonuç bulurken, çekişmeli boşanmalarda da avukatlar bu hususta tamamen mahkemeye bağlı olarak süreç içerisinde ilerleme gösterir. Alanında tamamen profesyonel ve tecrübeli bir boşanma avukatı ile toplam boşanma süresi 3 ila 5 güne kadar düşürülebilmektedir.

Boşanma Protokolünün Bir Boşanma Avukatı Tarafından Hazırlanmasının Önemi

Boşanma protokolü anlaşmalı veya çekişmeli davalar olsun fark etmeksizin bir boşanma avukatı tarafından hazırlanmalı veyahut incelenmelidir. Tüm bu boşanma davası hususlarını tek bir aşamada ve sorunsuz bitirmek için öncelikle ortaya çıkabilecek tüm pürüzler alanında uzman bir kişi ile ilerlenerek ortadan kaldırılabilir.

Boşanma Yolunda Güvenli Ellerde Misiniz?

Genellikle boşanmayı düşünen kimseler elinde telefon yahut bilgisayar başında devamlı olarak tanıdıklarından veyahut daha popüler olan başka uzman boşanma avukatları arar. Ancak açılacak olan bir boşanma davası durumunda kazanma ve isteklere tamamen ulaşma ihtimalleri doğru bir boşanma avukatıyla birlikte çalışılması ile doğru orantı gösterir. Boşanma avukatlarının yetkin olup olmadığı ne kadar çok boşanma davasına girdikleri ve ne kadarının başarı ile sonuçlandığına göre değişkenlik gösterir.

Boşanma Avukatının Boşanma Sürecindeki Etkin Rolleri

Bir boşanma avukatının boşanma davası sürecinde rolleri şöyledir;

  • Hukuki Danışmanlık
  • Tüm Hakların Korunması
  • Dilekçelerin Hazırlanması
  • Tüm Delillerin Toplanması
  • Müvekkili Dava ve Duruşmalarda Temsil Etme
  • Destek ve Yönlendirme
  • Tarafsız Bir Bakış Açısı
  • Zaman Tasarrufu

Gibi rolleri bulunan boşanma avukatları tüm bu süreçler içerisinde müvekkili ile birlikte hareket etmelidir.

 

https://www.avukataydinaydar.com/

Başa dön tuşu