Desen Şifre Yöntemi iPhone’larda Neden Tercih Edilmiyor?

Android işletim sistemine sahip akıllı cep telefonu ve tabletlerde desen kilit şifre modeli bulunuyor. Severek kullananların bol olduğu bu kilit modelinden neden Apple ürünlerinde olmadığını merak ettiniz mi? Bu şifre yöntemi, Apple ürünlerine hiç gelmedi ve muhtemelen de gelmeyecek.

Sebebini direkt aklınıza getirmiş olabilirsiniz. Bu özelliğin iPhone ve iPad modellerine getirilmeme sebebi güvenlik olsa da aslında güvenlik sağlanması için geliştirilen bu kilit özelliği, neden Apple tarafından “güvenlik” sebebiyle tercih edilmiyor?

Desen şifre kilit modeli, kullanımı kolay olsa da güvenlik açısından en tehlikeli şifre modeli olarak biliniyor. iPhone ve iPad modellerinde kullanılmamasının ardında da daha rahat şifre modeli olmasının yanı sıra bu durum yatıyor.

Yapılan araştırmalara göre desen şifre modeli, taklit edilmesi en kolay şifre metodu.

android şifre

Android kullanıcılarının kullandığı bu şifre yöntemi, pek de güvenilir bir model değil. Bilgisayar terminolojisinde shoulder surfing (omuz sörfü) denilen kişisel veri yakalama metodu vardır. Bu da basit bir anlatımla bir kişinin sizin omzunuza yakın bir hizadan kullanmış olduğunuz cihaza bakarak cihazdaki kişisel verilerinizi gözetliyor, çalıyor ya da aklında tutuyor.

Bu durum yolda, kafede veya toplu taşımalarda oldukça sık başımıza gelebilecek bir olay.

Omuz sörfü denilen kurban avlama metoduyla ilgili yapılan bir deneyin sonucu da desen şifre yönteminin güvenilir olmadığını açıklıyor.

omuz sörfü

Bu yöntemin ne kadar güvenilir olduğunu araştırmak için desen kilit yönteminin yer aldığı bir cihazı kullanan kişinin omuz hizasına birkaç kişi yerleştirilmiş. Cihazdaki desen modelini ilk kez görenlerin %64′ü ise şifreyi hatırlayabilmiş. Aynı modeli ikinci kez görenlerin de %80‘i şifreyi hatırlayabilmiş. Bu, hiç de yabana atılacak bir oran değil.

Aynı test, 6 haneli parola ile yapılmış ve bu şifre modelini ilk kez görenlerin sadece %11‘i parolayı hatırlayabilmiş. 6 haneli şifre modelini ikinci kez görenlerin %27’si şifreyi hatırlayabilmiş.

Desen şifre yönteminde görsel hafıza da devreye giriyor.

iphone kilit ekranı

Bahsettiğimiz şifre yöntemi, Apple’ın mantığına oldukça ters. Bu yüzden rahatça söyleyebiliriz ki desen şifre yöntemi hiçbir zaman iPhone ve iPad modellerine gelmeyecek. Apple’ın düşünce mantığı, en iyi teknolojiyi en basit metot ile kullanıcılarla birleştirmektir. Şimdi birlikte düşünelim, desen şifre yöntemi basit mi? Evet. En iyisi mi? Hayır. 6 haneli şifre yöntemi basit mi? Oldukça basit. En iyisi mi? Evet, en iyisi.

Yapılan araştırma sonuçlarında rakamlar da böyleyken zaten desen şifre yöntemi nasıl en iyi teknoloji olabilir ki?

Apple Ürünlerinin İsmi iPhone, iPad, iMac İken Akıllı Saatin Adı Neden iWatch Değil?

iPhone’ların Batarya Kapasitesi Android Telefonlara Göre Neden Daha Küçüktür?

iPhone’ların Şarjı Neden %1 Seviyesinde Uzun Süre Kalır?

Instagram Fotoğrafları Neden iPhone’larda Android’e Göre Daha Kaliteli? Tek Cevap Kamera Kalitesi Değil!

Apple’ın Diğer Ürünlerinde Hesap Makinesi Varken iPad’lerde Neden Yok?

Başa dön tuşu