DreameBot L10s Pro Robot Süpürge İncelemesi

”Hangi robot süpürgeyi alsam bilemiyorum” diyenlerin yükünü hafifletmeye geldik. Kendi segmentinin en iyi performans sunan seçeneklerinden DreameBot L10s Pro’yu inceledik.

Özellikle de artan popülaritesi sonrası bir sürü farklı markanın model model robot süpürgeyle karşımıza çıkması, ”alalım bir tane, her eve lazım” diyen bizlerin işini epey zorlaştırdı. Islak temizlik de  yapanıydı, çöpünü kendi kendine boşaltanıydı, sesle kontrol edileniydi derken farklı ihtiyaçlara yönelik onlarca ürünün arasında kalakaldık.

Tabii ki işin bir diğer boyutu da bütçe. Aradığınız özelliklerin sayısı arttıkça, haliyle fiyatlar da ufak ufak tırmanıyor. Bu yüzden bir robot süpürgenin olmazsa olmazlarını belirleyip mantıklı seçim yapmak gerekiyor. Kıyaslamalar, fiyat/performans dengesi ve özelliklerin değerlendirilmesi ise son dönemde karşımıza en iyi seçeneklerden biri olarak Dreame L10S PRO’yu çıkartıyor.

Dreame L10S Pro’nun hünerlerini incelemeye başlamadan önce ‘bir robot süpürgenin olmazsa olmazlarına’ bir bakalım;

Dreame L10S Pro

  • Yüksek emiş gücü: Tek temel işi evi süpürmek olan bir cihazın emiş gücü, haliyle son derece önemli. 
  • Eksiksiz haritalama: Robot süpürgelerde en sık karşılaşılan sorunlardan biri, haritalamada yaşananlar. Bu sorunlar haliyle süpürgenin performansını da negatif etkiliyor. Hızlı, eksiksiz ve alternatifler sunan haritalama sistemi ise bir  avantaja dönüşüyor.
  • Düşme, sıkışma gibi sorunların önüne geçecek sensör sistemleri: Robot süpürgelerin bir diğer kronik sorunu da yaşanan sıkışma ya da düşme gibi problemler. Bu engellerin önüne geçecek sistemlerin olması ve iyi çalışması gerekiyor.
  • Güçlü bir pil: Temizliğin yarım kalmaması için yeterli süreyi sunan bir pil, tabii ki en önemli kriterlerden biri.
  • Tüm zeminlerde başarılı temizlik performansı: Ahşap, halı ya da fayans; evde mevcut tüm zeminlerin en iyi şekilde temizlenmesi gerekiyor ki bize tekrar iş çıkmasın.
  • Paspas ile ıslak temizlik de yapabilmesi: Artık robot süpürgeler bu konuda o kadar iyi performans sergilemeye başladı ki bence olmazsa olmazlar listesine girdi bile. Ancak iz bırakmayan ve gerçekten kirleri ve lekeleri temizleyebilen bir paspas performansı olması çok kritik.
  • Pratik kullanım için uygulama üzerinden veya sesle kontrol: Uygulama üzerinden uzaktan kontrol, evde değilken tek tuşla temizliği başlatma, güncel durumu kontrol etme gibi faydaları sebebiyle olmazsa olmaz. Sesle kontrol de aynı şekilde robot süpürgeyi daha pratik kullanabilme noktasında ciddi fayda sağlıyor.

Şimdi bu ‘olmazsa olmazlar’ listemizden yola çıkarak Dreame L10S PRO’nun performansını mercek altına alalım;

Emiş gücü:

Dreame L10S PRO, 5.300Pa emiş gücü ile kendi segmenti arasındaki en yüksek emiş gücüne sahip. Yüksek emiş gücünün yanında dönerek tüm saç, evcil hayvan tüyü gibi şeyleri toplayan ana fırçası ve en kuytu yerleri bile temizleyen döner toz fırçasından aldığı destekle epey detaylı bir süpürme işlemi yapabiliyor. Ayrıca dört farklı emiş seviyesi sayesinde uygun zeminde uygun güçle yüksek performans sağlıyor. 450 ml kapasiteli toz kutusu da toplanan tüm tozu ve kiri içinde hapsediyor.

Haritalama: 

Dreame L10S PRO, haritalama konusunda oldukça iddialı. Akıllı LIDAR navigasyonu sayesinde evin büyüklüğüne göre 5-10 dakika arası bir sürede haritalamayı yapıyor. Ayrıca evin farklı bölgelerini ayrı ayrı temizletebilmek için fazla sayıda harita oluşturup seçim yapmak da mümkün.

Düşme, sıkışma gibi problemlere karşı önlemler:

Evde temizlik sırasında robot süpürgelerin en sık yaşattığı sorun da yerdeki herhangi bir nesnenin süpürgeye sıkışması ya da sandalye, masa, koltuk ayaklarına takılması gibi durumlar. Ayrıca evde basamak varsa düşme gibi durumlar da yaşanabiliyor. Dreame L10S PRO, sahip olduğu 3D görüntüleme algoritması ve tüm yönleri tarayan yapılandırılmış ışıkları sayesinde önüne çıkan her şeyi anında tanımlayıp yolunu buna göre düzenliyor. Böylece takılıp kalma, sıkışma ya da düşme sorunları yaşanmıyor.

Pil kapasitesi:

Dreame L10S PRO, 5.200 mAh’lık pili sayesinde eğer çok büyük bir eviniz yoksa tek şarjla tüm evi başarılı şekilde temizliyor. Tam şarja ulaşması ise yaklaşık 6 saat sürüyor. 

Farklı zeminlerde temizlik performansı:

Sert zeminlerde genelde iyi sonuç verilse de, çoğu robot süpürge iş halılara gelince performansı biraz düşürüyor. Dreame L10S Pro’da bu problemi kökünden çözmek için epey geliştirme yapılmış. Sahip olduğu ultrasonik teknolojili sensörler ile o an hangi zemin üzerinde olduğunu tespit ederek emiş gücünü ayarlıyor. Böylece her zemine uygun emiş gücüyle daha iyi sonuçlar alınıyor. Bu teknoloji aynı zamanda ıslak temizleme yapan paspasların halı ve kilim gibi kuru zeminler üzerine geldiğinde yükseltilerek kuru zemin ile temasın önüne de geçiyor. 

Paspas ile ıslak temizlik:

İtiraf etmek gerekir ki robot süpürgeler başlangıçta bu konuda çok iyi değildi. Ancak ihttiyaca ve geri dönüşlere yönelik geliştirmelerle epey yol katedildi. Dreame L10S PRO da bu konuda epey maharetli ve diğer rakiplerinden ayrılan paspas yapısı sayeside çok iyi sonuç veriyor. İkili bir paspas sistemine sahip ve bu paspaslar dönerek çalışıyor. Bu da yalnızca yüzeyle temas edip ıslatan o robot süpürge paspaslarından farklı olarak sert zeminlerde oluşan kir ve lekeleri de başarılı şekilde temizlemesini sağlıyor. 190 ml kapasiteli çıkarılabilir su deposu da pratik ve yeterli bir kullanım sağlıyor. Paspaslar da kolayca çıkarılıp temizlenebiliyor.

Kontrol seçenekleri:

Dreame L10S PRO, telefonunuza kolayca kurabileceğiniz bir mobil uygulamaya sahip. Uygulama üzerinden kuru ve ıslak temizleme modlarını ve bu modların çalışma seviyelerini seçebiliyorsunuz. Ayrıca çok sayıda harita ve özelleştirilmiş temizleme modları düzenlemeniz de mümkün. Yine uygulama üzerinden sanal duvar oluşturabiliyor ya da tek bir noktaya temizlik için komut verebiliyorsunuz. Temizliğe dair tüm çalışma detaylarını da uygulamadan takip edebiliyorsunuz. Ayrıca Alexa, Siri ve Google Asistan uyumluluğu ile sesle kontrol de yapabiliyorsunuz. Tüm bu özellikler, pratik bir kullanım sağlıyor.

Sonuç olarak;

Eğer sizin de olmazsa olmazınız bu saydıklarımızsa ve kendinize bir robot süpürge almayı planlıyorsanız, Dreame L10S Pro’nun en iyi seçeneklerden biri olduğunu söyleyebiliriz. Özellikle evinizde evcil hayvan varsa ya da toz sorununu fazla yaşıyorsanız, hem tüy toplama kapasitesi hem de toz sorununu kökünden çözecek ikili döner paspaslarıyla doğru bir tercih olacaktır.

Eğer göz atmak ve satın almak isterseniz buraya tıklayabilirsiniz.

#işbirliği

Başa dön tuşu