Ekran kartı satın alacaklar dikkat: Madenciler kartları boyuyor

Günümüzde Nvidia ve AMD yeni jenerasyon ekran kartlarını duyurmuş olsa da, madenciliğin sona ermesi geniş bir ikinci el pazarı oluşturmuş durumda. Bu bağlamda madenciler, ellerinde bulunan kartları satmak emeliyle yeni usuller geliştirmeye devam ediyor. Şimdi de Brezilya merkezli iki Youtube kanalı, madencilerin kart üzerindeki yıpranma belirtilerini gizlemek için ekran kartlarını boyadığını ortaya çıkardı.

Ekran kartlarında madencilik belirtileri gizleniyor

Bilindiği üzere bilhassa Covid-19 periyodunda artışa geçen kripto para madenciliği, AMD RX 5000 ve Nvidia RTX 30 serisi ekran kartlarında önemli tedarik problemlerine yol açtı. Geçtiğimiz aylarda tanınan kripto para ünitesi Ethereum’un Proof of Stake (Hisse Kanıtı) modeline geçiş yapması ise, pazarda yaşanan problemleri hafifletti.

Günümüzde kripto para madenciliği tüm kartlarda olumsuz sonuçlara yol açıyor diyemeyiz. Fakat uzun müddetler ağır yük altında çalışan ekran kartlarının bellek yongalarında ısı kaynaklı sarı bir ton meydana gelebiliyor. Iskandar Souza ve TecLab ise, madencilerin ellerinde bulunan kartları satmak ve daha az kullanıldığını göstermek gayesiyle bu bellek yongalarını boyadığını keşfetti.

Ayrıyeten ağır kullanım ve tamirat süreçleri, ekran kartlarının başka bileşenleri üzerinde de izler bırakıyor. Fotoğraflarda da görülebildiği üzere merkezi işlemcinin etrafında renk solması ve çizikler, kartın müdahale gördüğünü bizlere gösteriyor.

Ekran kartı bileşenlerinde sarı bir ton gördükten sonra çabucak sonuca varmak her vakit hakikat olmayabilir. Lakin görünüşe nazaran madenciler, tamirat geçiren ve ağır kullanılan ekran kartlarını ellerinden çıkarmak için yeni teknikler üretmeye devam edecek. Bu nedenle ikinci el ekran kartı satın almayı planlayan kullanıcıların denetim evresinde dikkatli olmalarını tavsiye ediyoruz.

Başa dön tuşu