Elinizin Şekline Göre Tasarlanan Mouse Üretildi

Bir şirket, yapay zeka ve üç boyutlu yazıcı yardımıyla kişiye özel fare üretilmeye başladı. 140 dolar karşılığında satın alınabilen fareler, 26.000 DPI’a kadar ayarlanabiliyor.

Bilgisayarlar hayatımızın ayrılmaz bir parçası haline geldi. Ancak bilgisayarla birlikte kullandığımız ekipmanlar da en az bilgisayarın kendisi kadar önemli. Zira klavye, fare veya koltuk gibi ekipmanlar, ergonomik açıdan uygun olmadıkları durumlarda sağlığımızı olumsuz etkileyebiliyor. İşte bunun bilincinde olan bir grup araştırmacı, kişiye özel fare üretmek için harekete geçti. Formify isimli ekip, yapay zeka ve üç boyutlu yazıcılar kullanarak kişiye özel fare üretmeye başladı.

İşin içine yapay zeka ve üç boyutlu yazıcı girince kişiye özel farelere sahip olmak için bir merkeze gitmek gerektiğini düşünmüş olabilirsiniz. Ancak buna gerek kalmıyor. Formify’ın kişiye özel farelerinden satın almak için yapmanız gereken tek şey, avcunuzun fotoğrafını çekmek. Bu basit işlemden sonra, yapay zeka ve üç boyutlu yazıcılar devreye giriyor.

Özel olduğu kadar sürdürülebilir de

Kişiye özel fare

Formify tarafından hayata geçirilen sistem şöyle çalışıyor: Tüketici, avcunun fotoğrafını çekip sisteme yüklüyor. İkinci aşamada yapay zeka devreye giriyor ve fotoğrafı derinlemesine analiz edip, tüketici için en uygun modelin tasarımını oluşturuyor. Son aşamada ise üç boyutlu yazıcılar ile farenin baskısı alınıyor. Ortalama 55 gram ağırlığındaki fare, 26.000 DPI’a kadar kullanılabiliyor. Kendinden bataryalı olan fare, iki haftaya kadar kesintisiz kullanım imkanı sunuyor.

Michael Schumacher’in Ailesi, Sahte Yapay Zeka Röportajı Nedeniyle Dava Açıyor

Kişiye özel fare girişimi, esasında sürdürülebilir bir sistem olarak karşımıza çıktı. Naylon 12 (PA 12) tip filamentlerin kullanıldığı fareler, Multi-Jet Fusion (MJF) olarak isimlendirilen bir baskı tekniği ile üretiliyor. Bu sayede filamentin kullanılamayan yüzde 80’lik bölümü geri dönüştürülüp kullanılabiliyor. Şimdilik Kickstarter üzerinden 140 dolara satın alınabilen fareler, ilerleyen dönemlerde seri üretim olarak 175 dolar karşılığında satın alınabilecek.

Kişiye özel farelerin Kickstarter sayfasına buradan ulaşılabilir.

Kaynak :
https://www.kickstarter.com/projects/formify/formify-the-fully-custom-mouse/description

Başa dön tuşu