Bir dünya devi daha kendi işlemcisini yapıyor

Apple, Huawei ve Samsung kendi taşınabilir işlemcilerine sahip olan tek akıllı telefon markalarıydı. Yakın vakitte Google, Samsung’un System LSI kısmı ile ortaklaşa kendi akıllı telefon yonga setlerini geliştirmeye başladı. LG ve Xiaomi bu alanda kimi çalışmalar yapmış olsalar da, hiçbir vakit kendi işlemcileri ile kitlesel pazar eserleri hazırlamadılar. Artık ise, bir akıllı telefon markasının daha kendi yonga setlerini geliştirdiği göreceğiz.

2024 yılında piyasaya girecek!

Ice Universe’e (@UniverseIce) nazaran OPPO kendi akıllı telefon yonga setlerini geliştiriyor ve şirket içi yonga setine sahip birinci akıllı telefonunun 2024 yılında piyasaya sürülmesi bekleniyor. Çinli firmanın SoC’ler üzerinde çalışan binlerce mühendisi olduğu bildiriliyor. OnePlus, Realme, Vivo ve iQOO dahil olmak üzere öteki BBK Electronics markalarının OPPO’nun yonga setlerini kullanması mümkün. OPPO bugüne kadar akıllı telefonlar için kamera sürece, ekran akıcılığı ve kablosuz ilişkiyi uygunlaştıran birkaç yonga seti geliştirmişti. Yani bu alanda deneyimi bulunuyor.

OPPO’nun şirket içi yonga setini direkt üst seviye telefonlarına mı getireceği yoksa uygun fiyatlı ve orta sınıf aygıtlarıyla mı başlayacağı şimdi belirli değil. Qualcomm şu anda Android segmentinde akıllı telefon yonga seti performansı ve verimliliği açısından mutlak en uygunu. Bununla birlikte, MediaTek ona yaklaşıyor ve Dimensity 9000 serisi çipleri epey etkileyici durumda.

Bir vakitler Android akıllı telefon yonga seti alanında en yeterli 2’inci pozisyonda olan Samsung (System LSI) geride kaldı. Exynos 2100 ve Exynos 2200 çipleri MediaTek ve Qualcomm muadilleri kadar güç verimliliği sağlayamadı. Exynos yonga setlerinin içindeki GPU’lar da o kadar güçlü değil ve yük altında süratli güç kaybediyorlar.

Başa dön tuşu