Elon Musk SpaceX Starship uzay gemisini tanıttı!

Dün haberimizde Elon Musk‘ın, Ay’a mürettebat götürme ve Mars’ı kolonileştirmeyi hedeflediği yeni uzay aracı SpaceX Starship‘i tanıtacağını siz kıymetli okuyucularımız ile paylaşmıştık. Musk tanıtımda ayrıyeten; Ay, Mars ve ötesi‘ne özel seyahatler için yeni ‘yıldız gemisi‘ planlarını da açıkladı! Ayrıntıları haberimizin devamında takip edelim.

Elon Musk SpaceX Starship uzay gemisini tanıttı!

Elon Musk, Güney Teksas’ta SpaceX‘in devasa yine kullanılabilir fırlatma sisteminin prototipi olan Starship Mk1‘in tanıtımını gerçekleştirdi. Elon Musk, tanıtım sırasında gezegenler ortası seyahat için planlarından da bahsetti. 

Starship‘in harika ağır güçlendiriciye sahip yeni versiyonunun, Ay‘a, Mars‘a, uzayda yahut Dünyadaki öbür gayelere 100 kişiye kadar yolcu taşıyabilecek olduğu tabir edildi.

387 fit (118 metre) yükseklikte duracak ve süratli geri dönüşlerle büsbütün yeniden kullanılabilir durumda olabilecek olan bu uzay gemisi için Musk; “Yıldız gemisi, öbür dünyaları yaşamamıza müsaade verecek.” tabirlerine yer verdi.

Ancak Musk, Mars’ın asıl gaye olarak kaldığını söyledi ve şu tabirlere yer verdi; “Bu, Mars’ta kendi kendine yeten bir kente giden en süratli yol” dedi.

SpaceX‘in Starship konsepti, Musk’un birinci sefer Eylül 2016’da Meksika’daki Milletlerarası Astronomi Birliği toplantısında dünyaya tanıtılmasından bu yana üç yıl içinde bir cins roket evrimine uğradı. 

Bu toplantıda Musk, Mars kolonizasyonu için Gezegenlerarası Nakliyat Sistemi yahut ITS dediği şeyi açıkladı. ITS, monte edildiğinde 400 fit (122 m) yükseklikte durması için büsbütün tekrar kullanılabilir bir uzay aracı (iki kanatlı) ve güçlendirici davetinde bulundu. İlk kademesi, 42 adet yeni kuşak Raptor motoruna sahip olacak ve güçlendirici, 12 metre genişliğinde olacaktı. Uzay aracının dokuz Raptor’u olacaktı. 

Musk 2017’de tasarımı güncelleyerek Büyük Falcon Roketi yahut kısaca BFR olarak isimlendirdi. Bu plan, 348 fit (106 metre) yükseklikte ve 30 fit (9 metre) genişlikte olacak bir fırlatma sistemini gerektiriyordu. Güçlendiricisi 31 Raptor motoruna sahip olurken, üstündeki uzay aracı altıya sahip olacaktı.

Daha sonra, 2018’de Musk , öteki bir tasarım (ve Yıldız Gemisi adı) çıkardı : 387 fit (118 m) yüksekliğinde, 2017 öncüsünden daha uzun duracak üç kuyruk kanatlı şık, paslanmaz çelik bir uzay aracı. Uzay aracı yeniden de, güçlendiriciye güç sağlayan 37’ye kadar Raptor ile (şimdi Süper Ağır olarak adlandırılan) altı Raptor motoru tarafından çalıştırılacaktı.

Günümüzdeki bu son dizaynda ise; SpaceX, 387 metre uzunluğunda bir Starship-Süper Ağır yığını için çekim yapıyor ve uzay gemisinde altı Raptor bulunuyor. Muhteşem Ağır’da motorların sayısı uçuştan uçağa değişebilir; Musk, roketin 37 Raptor’a kadar alana sahip olduğunu ve her misyonda muhtemelen en az 24 kişi bulunacak olduğunu söyledi.

Muhtemelen bu SpaceX Starship’in gördüğümüz son prototipi olmayacak ve daha da geliştirilerek evrim geirmeye devam edecek.

Başa dön tuşu