Elon Musk’ın Mars roketi test uçuşunu muvaffakiyetle tamamladı!

SpaceX, yeni jenerasyon roketinin prototipine ilişkin test uçuşunu güney Teksas’ta gerçekleştirdi. Roket, 150 metre düzeyinde ulaştıktan sonra tekrar yere iniş yaptı. 

Elon Musk’ın Mars roketi test uçuşunu muvaffakiyetle tamamladı!

Elon Musk’un sahibi olduğu SpaceX, 2023’te Ay’ın etrafına ve ilerleyen vakitlerde Mars’a göndermeyi planladığı beşerli uzay aracı Starship’in yeni jenerasyon roket motoru Raptor‘u test etmek hedefiyle tasarladığı Starhopper prototip roketinin uçuşunu, güney Teksas’ta gerçekleştirdi. Motorun çalışmaya başlamasından birkaç saniye sonra havalanan uzay gemisi birkaç saniye içinde havalanarak, yerden tam 150 metre havaya yükseldi.  Bu ortada Starhopper’ test aracının, gerçeğinden daha kısa olduğunu ayrıyeten belirtelim.

SpaceX mühendislerinden olan Kate Tice, “Starship, müşterilerimize düşük maliyetli ve sağlam lansman hizmetleri sunmak ve gezegenler ortası bir uçuş sistemi olarak hizmet etmek için tasarlanmış, tekrar kullanılabilir bir sistemdir.” tabirlerine yer verdi.

Tasarımı sebebi ile bir su kulesine benzetilen Starhopper, bundan sonra daha uzun aralıklı test uçuşlarına tabi tutulacağı söyleniyor.

Gelecek için çok değerli olduğu düşünülen Starship roketin, 2020 yılından sonra Falcon 9 ile Falcon Heavy roketler ve Dragon kapsülünün yerini alması hedefleniyor. SpaceX bu roketle 2022 yılında kızıl gezegen Mars‘a birinci kargo misyonunu yapmayı amaçlıyor. 

Başa dön tuşu