Everspin 1Gb kapasiteli STT-MRAM modüllerin üretimine başladı

Genelde bilgisayar dünyasında DRAM teknolojilerini daha sık duyuyoruz fakat MRAM teknolojisi de yavaş yavaş kullanım alanını arttırmaya devam ediyor. Everspin firması 1Gb kapasiteli STT-MRAM modüllerin üretimine başladı.

STT-MRAM nedir?

STT-MRAM bellek modüllerinde kullanılan teknoloji, elektronların manyetik bitlerinin dönüşünü belirleyebilecekleri bir formda büküldükleri dönüş gücü teknolojisine dayanıyor ve böylelikle datayı yazma esnasında gerekli güç azaltılıyor.

STT-MRAM modüllerinde kullanılan bileşenler 30nm boyutundan biraz daha küçük. Şimdiki RAM sistemlerinin belleği depolamak için elektrik yüklerini kullanma metodunu bir kenara koyan Everspin, STT-MRAM modüllerinde bu işi manyetik depolama kullanarak yapıyor. Böylelikle datayı tutmak için güç harcamak gerekmiyor.

MRAM teknolojisi aslında yaklaşık 10 yıldır var olan bir teknoloji fakat kapasiteden çok verimliliğe odaklandığı için yüksek kapasitelerde göremiyoruz. Daha çok entegre sistemlerde karşımıza çıkıyor.

Alanında ticari sevkiyata başlayabilen birinci firma durumundaki Everspin bugüne kadar 40nm 256Mb MRAM modülleri üretiyordu. Artık ise 28nm sürecinde 1Gb STT-MRAM deneme üretimine başlamış durumda.

Yeni modüller 8-bit yahut 16-bit DDR4 arayüü kullanıyor ve 667MHz frekans bedellerine ulaşabiliyor. Bununla birlikte zamanlama farklılıkları DDR3 tabanlı MRAM modülleri ile çabucak hemen birebir. Bu bakımdan hala yaygınlaşma tarafında mahzurları var.

Everspin bununla birlikte kıymetli planlar yapıyor. Önümüzdeki devirde 22nm sürecine ve sonrasında daha ilerisine geçiş mevcut. Kapasiteyi de yavaş yavaş arttırarak biraz daha dalda kelam sahibi olmayı istiyor. Üretim ortağı GlobalFoundries olduğu için 12nm sürecine kadar kıymetli bir takviye göreceği de düşünülüyor.

 

Başa dön tuşu