Facebook, Huawei ile olan iş ortaklığını sonlandırdı

ABD’nin Çinli telekomünikasyon devi Huawei’ye getirdiği yasağın akabinde, Facebook da bu markanın akıllı telefonlarıyla ilgili paydaşlığı sona erdirmeye karar verdi. Huawei ve Honor marka telefonlar Facebook, WhatsApp ve Instagram‘a veda etmeye hazırlanıyorlar, lakin paniklemenize gerek yok.

Olumlu olarak değerlendirilebilir

Facebook, Huawei ile ticari ilişkilerini sonlandırmaya karar veren Amerikan şirketlerinin sadece sonuncusu . Yasak 19 Ağustos’a kadar askıya alınmış olmasına karşın, Zuckerberg şimdiden şirketinin Çin markasıyla olan iştirakini durdurmamaya karar vermiş üzere görünüyor. Bu bir iş iştiraki olduğu için, Huawei’nin bu karardan finansal olarak etkileneceğini söylemek mümkün.

Alınan karara nazaran artık Huawei ve Honor marka akıllı telefonlarda Facebook, WhatsApp ve Instagram uygulamaları yüklü bir halde gelmeyecek. Bunun bir olumsuzluk olup olmadığı tartışılır. Çünkü birçok kullanıcı kapalılık tasasıyla, telefonla birlikte gelen yerleşik uygulamaları kaldıramamaktan şikayetçi. Olaya olumlu tarafından bakacak olursak, Facebook’un bu kararını, kullanıcılar açısından sevindirici bir gelişme olarak bile nitelendirmek mümkün.

Başa dön tuşu