Fotoğraf filmleri küllerinden doğuyor

Giderek dijitalleşen dünyada geçmiş yılların tanınan teknolojileri birer birer tarihe gömüldü. Bunlardan birisi de analog fotoğraf sinemaları. Geçen yıl itibariyle büyük üreticilerin üretimi durdurma kararı aldığı analog sinemalar küllerinden doğuyor.

Küllerinden doğdu

Gerek akıllı telefonlar gerekse de dijital fotoğraf makineleri sayesinde artık analog sinema kullanma yahut banyo yaptırma üzere alışkanlıklar tarih oldu. En azından geçen yıla kadar zira Z jenerasyonu denen teknolojiye alışık yeni kuşak analog fotoğraf makinelerine ilgi duyuyor.

Kodak geçtiğimiz haftalarda Ektachrome analog fotoğraf sinema serisini tekrar üretmeye başlayacağını açıklamıştı. Fujifilm de bir duyuru yaparak geçen yıl rafa kaldırdığı Neopan 100 Acros analog sineması tekrar üreteceğini belirtti.

Neopan 100 Acros siyah beyaz sinema geçen yıl Nisan ayında üretimden kaldırılmıştı. Yeni sinema ise Neopan 100 Arcos II ismini taşıyor. ISO 100 analog sinema 120mm ve 35mm formatlarında satışa sunulacak.

Neopan 100 Arcos II ilk olarak Japonya’da piyasaya sürülüyor. Gösterilecek ilgiye nazaran küresel pazarda da satışa sunulması mümkün. Fujifilm yeni sinemanın etkileyici çözünürlük, sertlik ve ayrıntılar sunacağını belirtiyor.

 

Başa dön tuşu