Gigabyte, DDR5 hız rekorunu kırdı: Saniyede 11 GB aktarım hızı!

DDR5 RAM standardının giderek yaygınlaşmasıyla sürat aşırtma alanında art geriye rekorlar gelmeye başladı. Son olarak ise yeni DDR5 sürat rekoru Gigabyte’ın eline geçmiş durumda. Gigabyte‘ın şirket içi sürat aşırtma uzmanı HiCookie, DDR5 dünya rekorunu kırmayı başardı.

Gigabyte, DDR5 sürat rekorunu kırdı

Gigabyte’ın elde ettiği dünya rekoru şimdi piyasaya çıkmamış 16GB Aorus DDR5-8333 RGB modüllerini çift DIMM Gigabyte Z790 Aorus Tachyon‘da bir ortaya getiriyor. Gigabyte’ın bu anakartı bellek ve CPU sürat aşırtma için özel olarak tasarlanmışken HiCookie, kurmuş olduğu test sisteminde DDR5 bellekleri 11.136 MHz (5567.5 efektif) düzeyine aşırtmayı başardı. Elbette bu cins sürat aşırmalarda sıklıkla gördüğümüz LN2 soğutmasının burada da kullanıldığını söylemememiz eğerek yok.

Gigabyte’ın elde ettiği dünya rekorunun eski sahibi ise Asus ROG Maximus Z790 Apex anakart üzerinde G.Skill DDR5-8000 RAM modülüydü. Bu bellek DDR5-10000 sürat düzeyine yükseltilerek rekorun sahibi olmuştu.

Öte yandan rekorların yalnızca kırılmak için olduğunu da belirtmek lazım. Çünkü bu rekorlar yakında gülünç bir pozisyona düşebilir. Çünkü Adata, yaklaşmakta olan XPG DDR5 bellekleriyle 12600 MHz değerlerine ulaşılabileceğini tez ediyor. Ek olarak tüketici segmentinde 8000/9000 Mbps’ye kadar transfer hızlarınsa sahip DDR5 bellekleri de bulmak mümkün fakat fiyatları itibariyle bunlar üst sınıfı hedefliyor. Yeni jenerasyon bilgisayar donanımlarının yaygınlaşması ve Intel’in de DDR5 bellekleri mecburî kılmaya başlamasıyla bu belleklerin fiyatlarında daha faza düşüş görmeye başlayacağız.

Başa dön tuşu