Telefonumuzda Önceden Yüklü Gereksiz Uygulamalar Neden Var?

Telefonumuzu ilk alıp açtığımızda karşımıza ne kadar çok gereksiz uygulama çıkıyor değil mi? Muhtemelen birçoğumuz da bu uygulamalara ihtiyacımız olup olmadığını düşünüyoruz. Genelde kullanmadığımız, bloatware olarak da bilinen bu uygulamalar neden var?

Telefonda gereksiz yer kaplamakla kalmıyorlar bazen de veri güvenliği açısından tehlikeli olabiliyorlar.

İyi de telefonlara neden ekleniyor o zaman? Tabii ki firmaların bundan sağladığı bazı avantajlar var.

Telefon fiyatlarını düşürebiliyorlar.

bloatware

Öncelikle, bu uygulamalar genellikle telefon üreticileri ve yazılım geliştiricileri arasındaki anlaşmalar sonucu cihazlara ekleniyor. Bir üretici, belirli bir müzik veya video uygulamasını cihazlarına yükleyerek geliştiriciden mali destek alabiliyor.

Bu da bazen telefonun fiyatını düşürmeye yardımcı olabiliyor ancak gereksiz uygulamalarla dolu bir ana ekran anlamına da geliyor.

Marka sadakati hedefleniyor.

telefon gereksiz uygulamalar

Telefonlarımızda ve bilgisayarlarımızda yer alan bloatware’lerin var olma amaçlarından biri de üreticilerin kendi ekosistemlerini oluşturma çabası. Samsung, Huawei veya Xiaomi gibi markalar; kendi tarayıcıları, müzik çalarları ve sağlık uygulamaları ile kullanıcıları kendi yazılım ekosistemlerine çekmek istiyorlar.

Bu strateji ile kullanıcıların markalara sadık kalması amaçlanıyor. Hak verirsiniz ki çoğu zaman bu uygulamalar Google veya Apple’ın sunduğu hizmetlerin yerini tutmuyor ve kullanımı tercih edilmiyor.

İyileştirme amaçları da var.

uygulama kaldırma

Bazı uygulamalar üreticinin cihaz performansını veya kullanım deneyimini iyileştirmek için de ekleniyor. Ancak bu uygulamalar her zaman kullanıcının beklentilerini karşılamıyor ve çoğunlukla depolama alanını işgal etmekten başka işe yaramıyor.

Gereksiz uygulamaları kaldırabiliyor muyuz?

önceden yüklenmiş uygulamalar

Kullanıcılar için bu durumun en büyük dezavantajı, cihaz depolama alanının dolması ve telefonun performansının düşmesi oluyor. Neyse ki çoğu bloatware uygulaması devre dışı bırakılabiliyor veya tamamen kaldırılabiliyor.

Ancak bazılarını kaldırmak çok basit olmuyor ve kimi zaman teknik bilgi ya da ek uygulamaya gerektirebiliyor.

Bu uygulamalardan kurtulmak, kullanıcı deneyimimizi önemli ölçüde iyileştirebilir. Bu yüzden zaman zaman telefonunuzdaki uygulamaları gözden geçirerek gereksiz olanları kaldırmanızda fayda var.

Telefonlarınız hakkında daha fazla bilgi almak ister misiniz?

Farklı Şeylerin Dokunuşuna Tepki Vermeyen Akıllı Telefonlar Neden Su Damladığında Garip Davranır?

Telefonu Uçak Moduna Almak Radyasyonu Gerçekten de Engelliyor mu?

Akıllı Telefonlarda Neden Radyo Yoktur? (Cevap, Zannettiğiniz Gibi Değil!)

 

Başa dön tuşu