Gigabyte yayınladığı BIOS’la mevcut anakartına PCIe 4.0 desteği ekledi

 
AMD’nin uzun yıllar pazardaki kâfi rekabeti sunamamasının akabinde gelen Ryzen hamlesinin tesiri piyasada artarak devam ediyor. Çekirdek sayısından tutun getirdiği performans artışı ve güç verimliğine kadar bir çok alanda tezli olan yongalar bu sefer PCIe sürüm yükseltmesiyle gündemde.

Bildiğiniz üzere AMD 3. jenerasyon Ryzen işlemcileriyle birlikte bilgisayar dünyasını PCIe 4.0 ile tanıştıracak. Öteki taraftan 7 nm üzere yeniden tezli bir başlıkla da gelen Ryzen işlemcileri tartışıladursun son gelen haberlerde Gigabyte ‘ın hali hazırdaki bir anakartına PCIe 4.0 desteği eklediğine yer verildi.

Bir BIOS güncellemesiyle PCIe 4.0 geldi 

GIGABYTE X470 Gaming 7 Wi-Fi modeline gelen F40 sürüm BIOS’la birlikte anakarta PCIe 4.0 desteği eklenmiş durumda. Enteresan bir biçimde yalnızca yazılımsal bir değişiklikle gelen PCIe 4.0’ın nasıl eklendiği şimdi netlik kazanmış değil hatta Gigabyte’tan da resmi açıklama gelmedi. B450I AORUS PRO WIFI modeline de PCIe 4.0 dayanağı sunulduğunun Twitter’da kullanıcılar tarafından yayıldığını ekleyelim.

NVMe SSD’ler de faydalanacak 

Bir Reddit kullanıcısının keşfettiği ayrıntıya nazaran M.2 portunun da PCIe 4.0’ın bant genişliğinden faydalanabildiği yenilik için fizikî olarak birtakım kurallar gerekiyor. Örneğin PCIe slotuna giden yolun 6’’’ten daha kısa olması gerekiyor. Bundan daha uzaktaki yuvalar için ortada ekstra bir yonga kaide.

Buna bağlı olarak bu aranın dışında kalan uzaktaki slotların yine PCIe 3.0 modunda çalışması bekleniyor. Haliyle yalnızca işlemciye en yakın yuvayı kapsayan gelişme tekrar de epey olumlu bir yenilik. Hele ki Intel cephesinden PCIe 4.0’e dair bir ses gelmemişken AMD’nin atağı firmaya epeyce olumlu geri dönüş sağlayacaktır.
Hoş piyasada daha PCI 4.0 takviyeli kart yok fakat olsun. Bu, ilerleyen yıllarda hoş bir artı olacaktır. Öteki taraftan unutmamak gerek, mevcut en kaslı ekran kartlar dahi PCIe 3.0’ı tam olarak kullanamıyor. Münasebetiyle PCIe 4.0 daha çok çoklu GPU kurulumlarını ve NVMe sürücülerini kullanan kullanıcıların yüzünü güldürecek.

Sonuçta birden fazla kullanıcı tek ekran kartlı konfigürasyon tercih ediyor. Başka taraftan NVMe SSD’ler için PCIe konusunda ekran kartı+SSD kombinasyonu mümkün mü ya da SSD’ye ne kadar bir bant genişliği ayrılabilecek şu an bunlar soru işareti olarak duruyor.

AMD daha evvelden haberini vermişti 

Aslına bakılırsa AMD CES 2019 fuarında mevcut anakartlarından uygun olan kimilerinin sonradan PCIe 4.0 takviyesine kavuşabileceğini söylemişti. 300 ve 400 serisini kapsayan bu ihtimal daha çok anakarta ve üreticiye bağlı çünkü üretici isterse bu dayanak eklenecek.

 

İlerleyen günlerde başka üreticilerden emsal haberler gelebilir 

Yine de kaslı X470 modellerinden ve hatta X370’li seçeneklerden PCIe 4.0 takviyesi beklenebilir. Çünkü güçlü anakartlar PCIe 3.0’ın bant genişliğinden fazlasını aslında verebiliyordu. Münasebetiyle yeni gelişmeyi ilerleyen günlerde öteki üreticilerden de duyabiliriz.

Başa dön tuşu