Gizli kameraları bulmak için telefonunuzu nasıl kullanabilirsiniz?

Airbnb’nin ve öbür gayri resmi kiralamaların popülaritesi, daha ucuz kapalı kameraların üretiminin artmasıyla tıpkı vakte denk geldi ve bu da, konaklamanızın konutu size kiralayan kişi tarafından görüntülenme mümkünlüğünü giderek artırıyor.

Gizliliğinizin korunduğudan emin olmak ister misiniz? Konutta rastgele bir bâtın kamera olup olmadığını öğrenmenin birkaç yolu var..

Bir kamera, hareketi yakalamak yahut az ışıklı yahut karanlık odalarda fotoğraf çekmek isterse ekseriyetle insan gözünün algılayamadığı kızılötesi (IR) ışığı kullanır. Lakin, kameranın yaydığı IR ışığını siz çıplak gözle göremeseniz bile akıllı telefonunuzun kamerasındaki sensörün görebilmesi gerekir. Kimi telefonlarda sadece öne bakan kamera kızılötesi ışığı yakalayabilir.

Gizli kameraları bulmak için telefonunuzu nasıl kullanabilirsiniz?

Bunu denemek istiyorsanız, evvel bir TV yahut diğer bir uzaktan kumanda kullanarak telefonunuzun IR sinyallerini bulup bulmadığını ve nasıl bulduğunu denetim edin:

Telefonunuzun kamerasını açın ve uzaktan kumandaya doğrultun.

Uzaktan kumandayı açın ve sabit yahut yanıp sönen küçük bir ışık olup olmadığına bakın.

Bunu geriye bakan kameranızla denediyseniz ve küçük ışığı görmediyseniz, öne bakan kameranızla deneyin.

Tamam, artık odada IR donanımlı bir kamera olup olmadığını denetim etmek için tek yapmanız gereken odayı olabildiğince karanlık hale getirmek (böylece bir kamera varsa IR tetiklenecek) ve akabinde odayı telefonunuzla yavaşça tarayın. Kızılötesi aydınlatmalı faal bir kamera varsa bu yolla onu bulabilmeniz gerekir.

Odanızda etkin bir kamera olup olmadığını merak ediyorsanız ve IR numarası çalışmıyorsa (kamera olmadığından yahut kamerada IR bulunmadığından), o vakit etkin bir aygıt bulmanın öteki bir yolu da şu olabilir: lokal ağa öbür nelerin bağlı olduğunu denetim etmek için.

Yerel ağınıza hangi aygıtların bağlı olduğunu bulabilen bir dizi ağ tahlil uygulaması vardır. Ben Fing isimli bir adedini denedim (hem Android hem de iOS için mevcut), lakin diğer uygulamalar da var. Bu uygulamalar, ağınızdaki tüm aygıtları bulabilir ve listeleyebilir; ayrıyeten, orada olmaması gerekenleri daha kolay bulabilmeniz için hangi aygıtları tanıdığınızı doğrulamanıza da müsaade verir.

Elbette bunların hiçbiri kusursuz yöntemler değil, sırf denemeniz için işe yarayabilecek yollar.

Başa dön tuşu