Google Apple’ı taklit etmeye devam ediyor

Geliştirici Kuba Wojciechowski’ye nazaran, Google’ın Nest takımı “Grogu” kod isimli bir izleyici geliştiriyor. Bildirildiğine nazaran izleyici, yerleşik bir hoparlörün yanı sıra Bluetooth Düşük Güç ve ultra geniş bant (UWB) dayanağı içerecek. Wojciechowski, Google’ın, Bluetooth aygıtlarını süratli bir halde bağlamanıza imkan tanıyan Android özelliği olan Fast Pair için geliştirici merkezinde yer belirleyici etiketler için dayanak eklediğini fark ettiğinde izleyicinin ispatını buldu.

Bu noktada tam bir detay olmasa da, Google’ın izleyicisinin rakipleri üzere çalışmasını bekleyebiliriz (istediğiniz yere koyun ve pozisyonu telefonunuzla takip edin).

Google Apple’ı taklit etmeye devam ediyor

Ayrıca, Google’ın Apple’ın AirTag tecrübesini tam olarak kopyalayıp kopyalayamayacağı da şimdi muhakkak değil. Wojciechowski, Pixel 6 Pro ve Pixel 7 Pro’nun UWB modülleri ile birlikte gönderildiğini ve bu modüllerin sizi yakındaki objelere gerçek bir formda yönlendirmelerini sağladığını söylüyor. Fakat, Google’ın “bulucu” ağının UWB gerektirmeyeceğini, BLE’nin kâfi olacağını belirtiyor.

Google, her Android telefonun UWB ile gönderileceğini garanti edemese de Wojciechowski, Google’ın Fast Pair’i desteklemelerine yardımcı olmak için yonga seti üreticileriyle birlikte çalıştığını söylüyor. Kullanılabilirliğe gelince, Wojciechowski aygıtın çıkışı ile ilgili tam bir takvim bulamadı, lakin bunun bu yıl I/O‘da duyurulabileceğini belirtiyor. Google pozisyon izleme rekabetinin çok gerisinde kaldığı için bu kulağa epey mantıklı geliyor.

Başa dön tuşu