Google, “Fast Share” isimli yeni bir dosya paylaşım yöntemi geliştiriyor

Android 4.0 Ice Cream Sandwich sürümüyle birlikte Android Beam evrak paylaşım sistemi hayatımıza girdi. 2011 yılından bu yana işletim sistemi içerisindeki yerini koruyan Android Beam sayesinde, NFC takviyeli telefonlar ortasında süratli bir formda Wi-Fi yahut Bluetooth belge paylaşımı yapabiliyordunuz. Android Q sürümünde kendisine yer bulamayan Android Beam aslında gereğince kabul göremedi. Google da Fast Share ismindeki yeni evrak paylaşım usulünü kullanıcılara sunacak.

Tüm evraklarınızı süratle paylaşın

9to5Google isimli site Fast Share özelliğini, Android Q yüklü Pixel 3 XL üzerinde etkinleştirmeyi başarabilmiş. Haberimizde yer alan görsellerde görebileceğiniz üzere, bir belgeyi paylaşma seçeneğine bastığınızda Fast Share simgesi gözükecek. Fast Share’i kullanmak için Bluetooth ve pozisyon bilginizin açık olması gerekiyor. Daha sonrasında etrafınızdaki Fast Share uyumlu aygıtları görüyorsunuz. Bunlardan istediğinizi seçerek belgenizi gönderebilirsiniz. Android Beam’e kıyasla en büyük artısı NFC gerektirmemesi. İki aygıt Bluetooth ile birbirini tanıyıp Wi-Fi üzerinden evrak transferi yapıyor.

Yine tıpkı kaynağın belirttiğine nazaran özellik Google Play servisleri içerisinde geliyor. Yani kullanmak için Android Q sürümünde olmanız mecburî tutulmayabilir. Hatta Chromebook, akıllı saatler ve iPhone’ların bile dahil olabileceği düşünülüyor.

Apple ekosistemi içerisinde AirDrop özelliği kullanıcılar tarafından benimsenmiş durumda. Google da kendi internet gerektirmeyen evrak paylaşım hizmetini yaymaya çalışacak. Android Beam uzun müddettir etkin olsa da AirDrop ile kıyaslanamıyordu. Lakin yeni Fast Share sistemi durumları değiştirecektir.

Başa dön tuşu