Google Stadia: İşte fiyatı, oyunları ve çıkış tarihi

Google’ın merakla beklenen bulut tabanlı oyun servisi Stadia, bugün tüm ayrıntılarıyla resmen tanıtıldı. Stadia’nın fiyatı, çıkış tarihi ve internet ihtiyaçları merak ediliyordu. İşte bugün Google’ın açıkladığı tüm ayrıntılar:

Stadia, ‘oyun dünyasının Netflix’i’ olmayacak

Stadia beklenenden biraz daha farklı bir servis olarak tanıtıldı. Çoğumuz Stadia’nın “oyun dünyasının Netflix’i” olmasını bekliyordu lakin bugün durumun pek de o denli olmadığı anlaşıldı. Google’ın tabirlerine nazaran Stadia, tıpkı PlayStation, Xbox ve Steam üzere satın alma tabanlı bir oyun servisi olacak. Yani paralı bir halde aylık abonelik alsanız dahi oynamak istediğiniz oyunları ayrıyeten satın almanız gerekecek.

Google’ın şu an için açıkladığı iki farklı Stadia üyeliği bulunuyor: Stadia Base ve Stadia Pro. Stadia Base külliyen fiyatsız bir servis. Stadia Pro ise aylık 9,99 dolarlık fiyata sahip. Stadia Base üyeleri 1080p/60FPS/Stereo oyun oynayabilecek. Stadia Pro aboneleri ise 4K/60FPS/5.1 surround ses özellikleriyle oyunların keyfini çıkaracak.

Google, Stadia Pro’nun PS Plus ve Xbox Live Gold üzere kimi ayrıcalıklarının olacağını da açıkladı. Buna nazaran Stadia Pro abonelerine özel her ay kimi ek fiyatsız oyunlar yayınlanacak ve oyun satın alımlarında da ekstra özel indirimler uygulanacak. Ek fiyatsız oyun kısmı şu an için sadece Destiny 2 ile sonlu. Fakat önümüzdeki periyotlarda Stadia Pro özel kütüphanesinin büyümesi bekleniyor.

Stadia Pro (Aylık $9.99)

Çözünürlük: 4K’ya kadar
Kare suratı: 60 FPS
Ses: 5.1 surround ses
Oyunları istediğiniz vakit satın alma: Var
Düzenli olarak yayınlanan ek fiyatsız oyunlar: Var, Destiny 2: The Collection ile başlayacak.
Belirli oyun satın alımlarında Stadia Pro-özel indirimi: Var

Stadia Base (Ücretsiz) – 2020’de çıkacak.

Çözünürlük: 1080p’ye kadar
Kare suratı: 60 FPS
Ses: Stereo
Oyunları istediğiniz vakit satın alma: Var
Düzenli olarak yayınlanan ek fiyatsız oyunlar: Yok
Belirli oyun satın alımlarında Stadia Pro-özel indirimi: Yok

 

Stadia’da hangi oyunlar oynanabilecek?

Google şu an için 21 farklı yayıncıyla Stadia için muahede sağlamış durumda. Bugün açıklanan oyun listesinde toplam 31 farklı üretim bulunuyor. Fakat şirketin açıklamalarına nazaran Stadia’nın resmi çıkışına kadar bu liste büyümeye devam edecek. Önümüzdeki E3 2019’da da birtakım duyuruların yapılması bekleniyor.

Bandai Namco – Dragon Ball Xenoverse 2
Bethesda – DOOM Eternal, DOOM 2016, Rage 2, The Elder Scrolls Online, Wolfenstein: Youngblood
Bungie – Destiny 2
Capcom – Şimdi belirlenmedi
Coatsink – Get Packed (Stadia özel)
Codemasters – GRID
Deep Silver – Metro Exodus
Drool – Thumper
Electronic Arts – Şimdi belirlenmedi
Giants Software – Farming Simulator 19
Larian Studios – Baldur’s Gate 3
nWay Games – Power Rangers: Battle for the Grid
Rockstar Games – Şimdi Belirlenmedi
Sega – Football Manager
SNK – Samurai Shodown
Square Enix – Final Fantasy XV, Tomb Raider Definitive Edition, Rise of the Tomb Raider, Shadow of the Tomb Raider
2K Games – NBA 2K, Borderlands 3
Tequila Works – Gylt (Stadia özel)
Warner Bros. – Mortal Kombat 11

THQ – Darksiders Genesis
Ubisoft – Assassin’s Creed Odyssey, Just Dance, Tom Clancy’s Ghost Recon Breakpoint, Tom Clancy’s The Division 2, Trials Rising, The Crew 2

Peki nasıl bir internet suratı gerekiyor?

Stadia’nın en merak edilen kısımlarından birisi de internet gereksinimleriydi. Google’ın yaptığı açıklamalara nazaran asgarî ihtiyaçlar 720p/60fps tecrübe için 10 mbit indirme ve 1 mbit yükleme formunda. Oyunları 4K’da oynamak için 35 Mbps öneriliyor.

Google Stadia hangi aygıtlarda oynanabilecek?

Stadia bulut tabanlı bir oyun servisi. Münasebetiyle tıpkı Netflix üzere çabucak her platformu teorik manada destekliyor. Lakin çıkış gününde öncelikle sadece PC’lerde Chrome tarayıcısında, Chromecast Ultra ile TV’lerde ve Pixel 3/Pixel 3a aygıtlarda oynanabilecek. İlerleyen tarihlerde öteki akıllı telefonlar ve televizyonlar için de takviyenin yaygınlaşması bekleniyor.

Stadia’nın çıkış tarihi

Stadia, Kasım 2019’da 14 farklı ülkede çıkışını gerçekleştirecek. 14 ülke ortasında ABD, Birleşik Krallık, Kanada ve birçok Avrupa ülkesi bulunuyor lakin maalesef Türkiye listede yok. Google, önümüzdeki yıllarda bu listenin genişleyeceğini ve Stadia’nın daha fazla ülkede oynanabileceğini söyledi.

 

Başa dön tuşu